Zonguldak İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne üye olan ve olmayan işletmelerin sosyal ve ekonomik yönden incelenmesi; Çaycuma örneği
Interms of economics and social anvestigation of member and non-member bredeers to the Cattle Bredeers Assosiciation, case study: Zonguldak-Çaycuma
- Tez No: 292649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FERHAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Zonguldak İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin, üyeleri üzerindeki sosyal ve ekonomik etkileri incelenmiştir. Bilgiler Çaycuma İlçesi'ndeki 72 birlik üyesi ve birliğe üye olmayan 121 sığır yetiştiricisi ile yapılan anketler sonucu elde edilmiştir. Araştırmanın ikincil verilerini, konuyla ilgili çeşitli kurum ve kuruluşların yapmış oldukları yayınlar ile diğer araştırmacılar tarafından yapılmış ve sonuçlanmış olan araştırma sonuçları, resmi istatistikler, derleme, inceleme ve tezlerden elde edilen veriler oluşturmuştur.Araştırmaya göre yetiştiricilerin % 100'ünün okur yazar olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerdeki işgücünün, birlik üyesi çiftliklerde % 83,3'ü, birlik üyesi olmayan çiftliklerde ise % 98,35'i aile bireyleri tarafından karşılanmaktadır. Bir çok yetiştirici çiftçiliği baba mesleği olarak devam ettirmektedir, bu oranlar üyeler için % 63,9, üye olmayanlar için ise % 82,7 olarak bulunmuştur. Yapılan çalışmaya göre, yetiştiricilerin % 98,61'i maddi desteklerden faydalanabilmek için birliğe üye olmaktadır. Yem bitkileri ekim alanı, sığır varlığı ve eğitim durumları birlik üyeliği için önemli faktörler olarak gözlenmektedir. Ayrıca birlik üyesi işletmelerin yetiştiricilik uygulamaları yönünden üye olmayanlara göre daha iyi durumda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of of Zonguldak Cattle Breeders Association board on the members were examined on the social and economic impact. Informations were obtained through a questionnaire among the enterprises which are members (72) and non-members (121) of the Association in Çaycuma . Secondary data for research on the subject of various institutions and organizations that had been made by other researchers with publications and research results which have resulted, the official statistics, compilation, analysis and arguments constituted the data obtained.According to a survey, obtained 100% of the breeders are illiterate. The labor force in the farms are obtained by family members, this rate is 83.3% of Association members and 98.35%' non-members. A lot of breeders have continued the farming as a father's profession, this rates were obtained as 63.9% in members and 82.7% in non- members. According to the study, 98.61% of breeders are joined with the Association to take economical support. Forage production amount, the educational status and the numbers of cattle was seen as important factors for membership. In addition, member breeders have better conditions than non-member breeders in terms of farming practices.