Keçi yetiştiren tarım işletmelerinin ekonomik analizi: Çanakkale ili Merkez ilçe örneği
Economic analysis of the goat breeding farm: A case study at Çanakkale's central district
- Tez No: 292650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada Çanakkale İli Merkez İlçesi'nde keçi yetiştiriciliğine yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi yapılmıştır. Araştırma materyalini basit tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilen 58 tarım işletmesinden anket yoluyla toplanan veriler oluşturmuştur. Örnek işletmeler hayvan sayılarının ortaya konulan dağılım dikkate alınarak 2 büyüklük grubuna (25-80 baş ve 81+ baş) ayrılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre incelenen işletmelerde aktif sermaye içinde çiftlik sermayesinin oranı % 54,68, işletme sermayesinin oranı % 45,32'dir. Hayvansal üretim değerinin % 85,94'ü keçi yetiştiriciliğinden elde edilmektedir. Keçi yetiştiriciliğinde üretim değerinin % 73,25'i süt üretim değerinden elde edilmektedir. Gayrisafi üretim değerinin % 19,46'sını bitkisel üretim değeri, % 80,54'ünü hayvansal üretim değeri oluşturmaktadır. Gayrisafi üretim değeri içinde en büyük payı keçi yetiştiriciliği (% 69,22) almaktadır. İşletmelerde elde edilen toplam aile gelirinin % 96,32'si tarımsal gelir, % 3,68'i tarım dışı gelirdir. Ekonomik analiz sonucunda büyük işletmelerin küçük işletmelere oranla daha başarılı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, economic analysis of goat breeding farming in central district of Çanakkale province has been conducted. Experimental material of this study was obtained from 58 agricultural farms by surveying and choosing simple random sampling method. Agricultural farms were distinguished into two groups as their animal distribution size took into consideration (25-80 head and 81+ head).Consequence of the study, active capital of experimented farms have 54,68% of farm capital and 45,32 % of working capital. 85,94 % of livestock potential has been obtained from goat breeding and 73,25 % goat breeding value of production has been obtained by milk production. According to farm survey, 80,54 % and 19,46 % of gross production value has been consist from livestock and plant production respectively. Goat production with 69,22 % takes the biggest portion of gross production has been detected consequence of the survey. In those farms, it was investigated that 96,32 % and 3,68 % of family income come from agricultural production and other revenue respectively. As a result of economic analyses of this study, it was determined that large farms are more successful than small farms.