Wavelet tabanlı telif hakkı koruma yöntemi
Wavelet based copyright protection
- Tez No: 292653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Telif hakları koruma için sayısal imza yöntemi iyi tanımlanmış bir güvenlik metodudur. Bu sebepten telif hakları koruma için sayısal filigran oluşturmak oldukça dikkat çekmektedir. Maalesef önerilen filigran yöntemleri hala bazı eksiklikler içermektedir. Kriptoğrafik araçların ve sayısal filigranlamanın avantajlarının her ikisinde mümkün olduğu yollarla kriptoğraflama araçlarının filigranlama içirisine yerleştirmeye çalışacaktır. Herkes tarafından doğrulanabilen özelliği ve tolere edilebilir bozulma özelliği bu yüzden mümkün olmaktadır. Bu fikirler temel alınarak, geleneksel filigranlama tekniklerinden farklı olarak, kayıpsız ve sağlam telif hakları koruma yöntemi önerilmektedir.Yöntemimiz geleneksel görüntü işleme, geometrik bozulmalar ve bazı amaçlı saldırılara koayabilme yeteneğine sahiptir. Ne yazık ki önerilen filigranlama yöntemi hala bazı az sayıda tehdit unsuru için zayıflık göstermektedir.Sağlamlık özelliğini ispatlamak için bir dizi deneyler gerçekleştirildi. Stirmark saldırıları önerilen yöntemin değerlendirme doğrulaması için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that a digital signature scheme is a well-defined security method for copyright protection. For this reason, construction of digital watermarking has received considerable attention for copyright protection. Unfortunately, the proposed watermarking schemes have some deficiencies. Here, cryptographic tools will be introduced into watermarking schemes, in such a way that both the advantages of cryptographic tools and digital watermarking are available. The publicly verifiable and tolerant distortion properties are possible for this case. Based on this idea, apart from the conventional watermarking techniques, a lossless and robust copyright-protection scheme is proposed.Our scheme is capable of resisting common image processing, geometric distortions and some intentional attacks. Unfortunately, proposed watermarking method still has some weakness for a few numbers of the attacks.The robustness property has been proved conducting for a series of experiments. As specialy, the StirMark attacks are adopted as benchmark verification of the proposed method.