Signum pestisidi ve aktif maddelerinin in vitro şartlarda insan periferal kan lenfositleri üzerine mikronukleus oluşturma etkilerinin araştırılması
The investigation of the micronucleus formation effects of the signum pesticide and its ingredients on human periferal blood lymphocytes in the in vitro condition
  1. Tez No: 292654
  2. Yazar: AKIN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, sitokinez bloklama-mikronukleus tekniği (CBMN) kullanılarak signum fungusiti ve aktif maddelerinin (boscalid ve pyraclostrobin) insan periferal kan lenfositlerinde olası genotoksik ve sitotoksik etki potansiyellerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Fungusitler ile muamele edilen lenfositlerde mikronukleus (MN), nukleoplazmik köprü (NPB) ve nükleer tomurcuklanma (NBUD) oluşumları ile sitokinez-bloklama proliferasyon indeksi (CBPI) değerlendirilmiştir.Her üç fungusitin test edilen konsantrasyonları, G0 fazı ile siklusta ilerleyen lenfositlerde kontrol olarak kullanılan çözücü ortama göre daha fazla sayıda MN oluşumuna neden olmuşlardır. 2, 6, 25 µg/ml signum, 0,5, 2 µg/ml boscalid ve 0,5, 1,5, 2 µg/ml pyraclostrobin konsantrasyonlarının BNMN frekansını; 0,25 µg/ml pyraclostrobin konsantrasyonunun ise NPB frekansını istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttırdığı tespit edilmiştir. Fungusitlerin test edilen bütün konsantrasyonları G0 fazı lenfositlerinde NBUD oluşumunu istatistiksel olarak arttırmazken, sitotoksisitenin konsantrasyona bağlı olarak arttığı saptanmıştır.0,5, 1, 1,5, 3 µg/ml signum, 0,5, 1, 1,5 µg/ml boscalid ve 0,75 µg/ml pyraclostrobinin BNMN frekansını; 1, 1,5, 2, 3 µg/ml signum ile 0,75 µg/ml pyraclostrobinin ise NPB frekansını siklusta ilerleyen lenfositlerde istatistiksel olarak arttırdığı saptanmıştır. Ayrıca 0,75 µg/ml pyraclostrobin, siklusta ilerleyen lenfositlerde istatistiksel olarak anlamlı NBUD oluşumuna neden olduğu, her bir fungusitin artan konsantrasyonları ile birlikte sitotoksisitenin arttığı görülmüştür.Test edilen bazı konsantrasyonların istatistiksel olarak anlamlı derecede MN oluşumuna neden olması signum, boscalid ve pyraclostrobinin in vitro şartlarda insan periferal kan lenfositlerinde genotoksik etkili olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte her iki muamele şekli dikkate alındığında bu çalışmada değerlendirilen fungusitlerin sitotoksik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possible genotoxic and cytotoxic potential of the signum fungicide and its active ingredients (boscalid and pyraclostrobin) on human peripheral blood lymphocytes by using the cytokinesis-block micronucleus (CBMN) assay. Micronucleus (MN), nucleoplasmic bridge and nuclear budding formations and the cell blocked proliferation index (CBPI) were evaluated in lymphocytes after treatment with fungicides.Tested concentrations of each fungicide induced more MN formation compared to the solvent control in G0 phase and proliferating lymphocytes. BNMN frequencies induced by 2, 6, 25 µg/ml signum, 0,5, 2 µg/ml boscalid and 0,5, 1,5, 2 µg/ml pyraclostrobin concentrations and NPB frequencies induced by pyraclostrobin increased statistically significant in G0 phase lymphocytes. All concentrations of each fungicide in G0 lymphocytes did not statistically increase NBUD formation, while the cytotoxicity was increased in a concentration-dependent.BNMN frequencies induced by 0,5, 1, 1,5, 3 µg/ml signum, 0,5, 1, 1,5 µg/ml boscalid and 0,75 µg/ml pyraclostrobin and NPB frequencies induced by 1, 1,5, 2, 3 µg/ml signum and 0,75 µg/ml pyraclostrobin increased statistically in proliferating lymphocytes. In addition, 0,75 µg/ml pyraclostrobin increased NBUD frequencies in proliferating lymphocytes. Cytotoxicity increased with the increasing of the concentrations of each fungicide.Because of the statistically significant increase of MN formation at the some concentrations, it could be concluded that signum, boscalid and pyraclostrobin are genotoxic in the in vitro condition on the human peripheral blood lymphocytes. However, evaluated fungicides in this study are cytotoxic considering each of the two treatments.