Anilino ve fenoksi fosfazen türevlerinin sentezi, yapılarının spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
The synthesis of anilino and phenoxy phosphazene derivatives and the investigation of their structures with spectroscopic methods
- Tez No: 292671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada halkalı fosfazenler trimer ve tetramerin aromatik aminler ve fenoller ile reaksiyonları incelendi. Anilino reaksiyonları için aminopodand 5, 6, 7 ve 8 sentezlenerek, ticari dianilinler satın alınarak kullanıldı. Amino podandlar ile trimerin reaksiyonundan spiro 9, 10 ve ansa 11 bileşikleri, tetramerin reaksiyonundan spiro 12 fosfazen bileşiği elde edildi. Ticari dianilinler ile trimerin reaksiyonundan bino bileşikleri 13, 14 ve 15 sentezlendi. Trimerin bisfenol ile reaksiyonundan mono-spiro fenoksifosfazen 16 ve di-spiro fenoksifosfazen 17 bileşiği, tetramerin reaksiyonundan mono-spiro fenoksifosfazen 18 bileşiği hazırlandı. Bileşik 16 ve 17'nin aminopodand 6 ile reaksiyonundan bino 19 ve spiro 20 bileşiği elde edildi. Bileşik 17' nin aminopodand 5 ve bisfenol ile reaksiyonundan spiro 21 ve 22 bileşikleri sentezlendi.Sentezlenen fosfazen bileşiklerinin yapıları, element analizi, MS, IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve 31P-NMR spektroskopik yöntemleri ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, the reactions of cyclic phosphazenes trimer and tetramer were investigated with the aromatic amines and the phenoles. The aminopodands 5, 6, 7 and 8 were synthesized and commercial dianilines purchased for anilino reactions. Spiro 9 and 10, ansa 11 and spiro 12 phosphazene compounds were synthesized from the reactions of aminopodands with trimer and tetramer. The bino-phosphazene compounds 13, 14 and 15 were obtained from the reactions of commercial dianilines with trimer. The mono-spiro phenoxyphosphazene compound 16 and di-spiro phenoxyphosphazene compound 17 were prepared by the reaction of trimer and bisphenole. By the reaction of compound 16 and 17 with aminopodand 6, the bino compound 19 and spiro compound 20 were obtained. Spiro 21 and 22 phosphazene compounds were synthesized from the reactions of aminopodand 5 and bisphenole with compound 17.The structures of synthesized phosphazene compounds were enlightened by elemental analysis, MS, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and 31P-NMR spectroscopic methods.