Hekzaklorosiklotrifosfazen ile 4-hidroksi-3-nitrobenzaldehidin tepkimesinden türetilen formil taşıyan organosiklotrifosfazenden imin taşıyan organosiklotrifosfazenlerin sentezi ve fotofiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis and photophysical properties determination of organocyclotriphosphazenes bearing imine groups derived from the reactġons of hexachlorocyuclotriphosphazene with 4-hydroxy-3-nitro-benzaldehyde
  1. Tez No: 658713
  2. Yazar: ADİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hekzaklorosiklotrifosfazen[(NPCl2)3](1) ile 3-nitro-4-hidroksibnezaldehit tepkimesi K2CO3 varlığında oda şartlarında asetonitrilde gerçekleştirildi. Bu tepkimelerden hekza(2-nitro-4-formil-fenoksi)siklotrifosfazen(2) %64 verimde elde edildi. Bu bileşikler ile anilin, 1-naftilamin, 3,4-dikloroanilin, 2-tiyolilanilin, 5-amino-2-mercapto-1H-benzimidazol, 2-amino-floren, 4-karboksi-anilin, 4-merkapto-anilin ve 2-hidroksi-anilinin tepkimelerinden imin taşıyan organofosfazenler türetildi. Bileşiklerin yapıları NMR(1H, 31P) ve IR analiz yöntemleri ile belirlendi. (NPCl2)3 bileşiği ve sentezlenen bileşiklerin fotofiziksel özellikleri THF çözeltisinde incelendi. Sentezlenen organofosfazenlerin hepsi floresans emisyon piki verdi. Bu yüzden bütün bileşikler floresans özelliğe sahiptir. ANAHTAR KELĠMELER: Fosfazen, siklotrtifosfazen, organofosfazen, Schiff bazı,
Özet (Çeviri)
Hexachlorocyclotriphosphazene[(NPCl2)3](I) were reacted with 3-nitro-4-hydroxybenzaldehyde in presence of K2CO3 in room conditions.in acetonitrile solvent. In these reaction, hexa(2-nitro-4-formyl-phenoxy)cyclotriphosphazene was obtained in 64% yield. The organophosphazenes bearing imine were derived from the reaction of hexa(2-nitro-4-formyl-phenoxy)cyclotriphosphazene with aniline, 1-naphthylamine, 3,4-dichloroaniline, aniline 2-thiol ve 5-amino-2-mercapto-1H-benzimidazole, 2-amino-fluorene, 4-carboxy-aniline, 4-mercapto-aniline and 2-hydroxy-aniline. The structures of the compounds were determined by IR and NMR spectroscopy. Photophysical properties of synthesized compounds and hexachlorocyclotriphosphazene were evaluated in a THF solution. Hexachlorocyclotriphosphazene showed fluorescence in the visible region. All the compounds exhibited fluorescence emission peak. KEY WORDS: Phosphazene, Cyclotriphosphazenes, Organophosphazene, Schiff