Sanal heykeltıraşlık sistemleri için yeni dış çeper ve dallanma yaklaşımlarının geliştirilmesi
Developing a new contouring and branching approach in computer based virtual sculpting
  1. Tez No: 292683
  2. Yazar: EMRE GÖCEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, sanal heykeltıraşlık sistemlerine yeni alternatif bir çözüm önerilmiş ve gerçeklenmiştir. ?Sanal düzlem? tabanlı bu yaklaşım ile sistemin önemli iki unsuru olan dallanma işlemi ile objelerin işlenmesi safhaları başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Oluşturulan yapı dış çeperlerin sağlıklı ve hızlı oluşturulması ile de sistem entegre edilmiştir. Temel geometrik özelliklerin uygun bilgisayar veri yapıları ile desteklenmesi sistemin gerçeklenmesinde önemli rol oynamıştır. Katı Model ve işleyicinin şeklinden bağımsız esnek yapısı ile sistem, hızlı ve az saklama alan ihtiyacı gerektiren yapısı ile mevcut dexel ve voxel çözümlerine üstünlük sağlamıştır. Çalışmanın, bilinen örnek problemleri aşma yeteneği ve performans değerleri incelenmiş ve mevcut yaklaşımlar ile kıyaslanmıştır. Sistemin gerçeklenmesinde, .Net platformu üzerinde C# programlama dili ve OpenGL grafik kütüphaneleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, A new alternative solution for the virtual sculpting systems has been proposed and developed. Branching and processing solid objects which are two important phases of the system have been successfully completed with this ?virtual plane? based system. Produced platform has been integrated with the rapid and rebost construction of the contours. Supporting the basic geometric properties with the suitable computer data structures has played an important role for the implementation of the system. The system has lots of advantage against voxel and dexel volume modeling cause of its solid model and virtual tool independent structure. The system is faster, needs less drive capacity and resume less memory with that structure. Ability of solving known sample problems and advantages in comparison with actual approaches with regard to performance values of study are shown. In the implementation of the system, .Net C# programming language and OpenGL graphics libraries are used.