Mobil aygıtlar için tek kullanımlık şifre üretilmesi ve güvenliğinin sınanması
Producing one time password for mobil devices and testing its security
  1. Tez No: 292716
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN AÇIKKAPI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEDRİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji, insan hayatını birçok yönden değiştirmektedir. Özellikle bilişim teknolojilerindeki gelişmeler, gerek bize kazandırdığı zaman gerekse etkinlikleri itibarıyla günümüz insanının iş, iletişim, bilgi edinme gibi birçok alışkanlığını temelden değiştiriyor. Gelişmiş bilgisayar sistemleri ve özellikle internet ağı, küresel bazda hemen her çeşit bağlantıya izin vermektedir. Gelişen bu teknolojide, özellikle internet tabanlı uygulamaların yaygınlaşmasıyla beraber bilgisayar sistemlerine erişen yetkili ve yetkisiz kullanıcıların birbirinden ayrılması konusu büyük önem kazanmıştır. Örneğin; İnternet bankacılığı kullanan kişiler, kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle banka sistemine erişmektedirler. Bu kullanıcılar kullanıcı adı ve sabit şifre bilgisi kullandıklarında sistemlerine sızan bilgisayar korsanları bu bilgileri ele geçirip daha sonra bu bilgilerle kişinin banka hesabına erişip kanunsuz işlemler yapabilmektedirler. OTP (One Time Password) tek kullanımlık şifre sistemleri burada devreye girmekte ve kullanıcıya sisteme her erişimde farklı bir şifre kullanma imkanı vermektedir. Bu tez kapsamında Mobil aygıtlar için geliştirilen tek kullanımlık şifre yazılımı, haberleşme ortamında bahsedilen dezavantajları ortadan kaldırmakta ve kullanıcı güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today fast-growing technology changes human life in many respects. Especially developments in information technologies greatly change many practices of today?s human being such as business life, communication, knowledge acquisition by means of the speed and also efficiency it provides. Improved computer systems and especially the Internet network enables almost all sorts of connection on a global basis. In this developing technology, the subject of separation of authorized and unauthorized users who accessed to computer systems has gained great important especially with the spread of Internet-based applications. For example; people who are using internet banking, access to bank system by user name and password. When these users use user name and static password, the computer hackers may take these information and then they may make illegal transactions with these information by accessing personal bank account. OTP (One Time Password) one time password systems enter here and provides the possibility to use a different password by the user to access to the system for every time. In the scope of the thesis, one time password software which is generated for mobile devices, eliminates the above-mentioned disadvantages for communication environment, and produces the maximum level for the security of the user.