Balığın tepsili kurutucuda kurutma davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of fish drying in a tray drier
  1. Tez No: 292717
  2. Yazar: MURAT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, balıkların kurutma davranışı farklı hava hızları, farklı sıcaklık ve farklı kurutma alanları için, yeni geliştirilmiş dikdörtgen kesitli bir kurutucuda deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde balıkların iç sıcaklık değerleri, nem kaybı ve kuruma hızlarının zamana göre değişimi incelenmiştir. Deneylerde kullanılan hava giriş sıcakları 38, 46 ve 53 °C ve hava hızları, 0.5, 1.5 ve 2.5 m/s olarak seçilmiştir. Sıcaklığın kurutma üzerindeki etkisi incelenirken hava giriş hızı sabit olarak belirlendi. Hava hızının kurutma üzerindeki etkisi incelenirken hava giriş sıcaklığı sabit tutulmuştur. Daha sonra, hem sıcaklık hem de hız sabit tutularak farklı kurutma yüzey alanlarında deneyler gerçekleştirildi. Nem içeriği başlangıçta %75 olarak belirlendi ve yaş temele göre hesaplanan nem içeriğinin %20'ye kadar indirilmesi hedeflendi. Deneylerde ortalama 200 gram ağırlığında balıklar seçildi.Sonuç olarak, balıkların nem içeriklerinin zamanla azaldığı tespit edilmiştir. Çalışılan parametrelerde hava hızının kurutma üzerindeki etkisinin hava sıcaklığına nazaran daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kurutma yüzey alanı arttıkça kuruma hızının da arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of drying of fish were experimentally investigated in a new developed rectangle sectioned type dryer, for different air velocities, different air temperatures and different drying areas. In the experiments interior temperature values, moisture lose and time depended on drying velocity of fishes were investigated. In the experiments inlet temperature values and air velocities were selected 38, 46, 53 °C and 0.5, 1.5, 2.5 m/s, respectively. Air inlet velocity was kept constant during investigation of affect of temperature on drying. Air inlet temperature was kept constant during investigation of affect of air velocity on drying. Then, both temperature and velocity were kept constant and experiments were carried out on different surface areas. Initially moisture content (wet basic) is determined as 75% and aimed to decrease to 20%. In the experiments, approximately 200 gram fishes were chosen.Eventually, it is concluded that moisture content of fish has decreased with time. In working parameters, it is seen that air velocity is more effective than air temperature in drying process. It is observed that so long as drying area increasing, the velocity of drying gets faster.