Web 2.0 ve web tasarımı üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi
What is web 2.0 and its effects on web design
  1. Tez No: 292747
  2. Yazar: C. UFUK BAYTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALPER TUNGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, web 2.0 kavramının anlaşılması ve web tasarımına olan etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Tezin ilk bölümünde web tasarımı, web ve web standartları, web 1.0 sitelerinin özellikleri, web 2.0 ve web 2.0 sitelerinin özellikleri, web 2.0'ın görsel, sosyal ve teknolojik yansımaları aktarılmıştır.Web'in Tim Berners-Lee tarafından 1991 yılında bulunmasıyla başlayan web 1.0 siteleri dönemi yerini, 2004 yılındaki O'Reilly ve MediaLive International firmaları tarafından düzenlenen konferansta ortaya çıkarılan web 2.0 kavramıyla birlikte web 2.0 siteleri dönemine bırakmaya başlamıştır.Web 1.0 sitelerinde bilgi esastır. Kullanıcılar sadece okuyucu konumundadır. Site yöneticisinin kontrolündeki bir yazma ortamı söz konusudur. Web 2.0 sitelerinde ise, web'den okuma ve web'e yazma şeklinde iki yönlü işleyiş mevcuttur. Bilginin kontrolü kullanıcıların elindedir.Web 1.5 siteleri, web 1.0 sitelerini oluşturan statik sayfaların yerine bilgilerin veritabanından okunabildiği dinamik sayfalardan oluşan sitelerdir. Web 1.5 dönemi gerçek yaşamdaki ticari faaliyetleri sanal ortama taşıyan e-ticaret sitelerinin 1996 yılı itibariyle açılmaya başlandığı süreci ifade etmektedir.Web 2.0 kavramı temelde kullanıcıların siteye içerik ekleyebilmesi, işbirliğine dayalı aktiviteler, bilgi paylaşımı ve iletişim esaslarına dayanmaktadır. Mevcut teknolojiler biraraya getirilerek bu esasları sağlayabilmek amacıyla yenilikçi bir şekilde kullanılmaktadır.Tezin ikinci bölümünde ise, web 2.0 özelliklerini kapsayan 21 sorudan oluşturulmuş anket internet bilgisine sahip 150 kişinin cevaplaması sağlanmıştır. Anket, web 2.0, web 1.5 ve web 1.0 kategorilerinde olan 3 ayrı siteye uygulanmıştır. Ayrıca, web 2.0 metre adında bir test programı geliştirilerek sitelerin web 2.0 özelliklerine olan uygunluğu ölçülerek kategorilendirilmesi ve sahip olunması gereken özellikler hakkında yorumların oluşturulması sağlanmıştır. Anket cevaplarının web 2.0 metre programında işlenmesi sonrasında elde edilen sonuçlar programın siteleri değerlendirme şeklinin doğru yönde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to understand the concept of web 2.0 and to introduce its effects on the web design. In the first part of the thesis, some topics are explained such as, web design, web and web standards, the features of web 1.0 sites, web 2.0, the features of web 2.0 sites, and the visual, social and technological implications of the web 2.0 concept.The period of web 1.0 sites starting in 1991 which the web was found by Tim Berners-Lee was replaced with web 2.0 era beginning in 2004 which the conference was organized by O'Reilly and MediaLive International companies.Information is essential in the web 1.0 sites. Users are only the reader. There is always an authoring environment under the control of the site manager. In the Web 2.0 sites, two way operation is available. One of them is reading from the web. The other is writing to the web. Information control is in the hands of the users.Web 1.5 sites consist of the dynamic pages in which data is retrieved from the database instead of the static pages in the web 1.0 sites. The web 1.5 era refers to the period which the real world commercial activities are began to realize in the internet environment by e-commerce web sites to be opened in 1996.The concept of web 2.0 is basically based on the content created by users, collaborative activities, information sharing and communication between users. The existing technologies are used in an innovative way to provide these principles.In the second part of the thesis, A survey, which includes 21 questions related to web 2.0 features, was conducted to 150 people having the internet background. This survey is applied for three web sites whose categories are accepted as web 2.0, web 1,5 and web 1.0.Also a test program called web 2.0 meter is developed to determine if the category of the site is web 1.0 , web 1.5 or web 2.0 and to give comments about the necessary web 2.0 features that the sites have to get. The answers given to the surveys were processed in web 2.0 meter. Consequently, the results show that web 2.0 meter has evaluated the sites in a proper way