Orta öğretım kurumlarında ücretsiz yazılım kullanarak internet çıkışının kontrolü ve incelenmesi
The control and analysis of internet connection in secondary schools by using a free software
- Tez No: 292748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnternet, son yıllarda hızla gelişmesi ve yaygınlaşması ile günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu gelişime paralel olarak da internet üzerinden çeşitli suçlar işlenmesi, yapılan internet erişim kayıtlarının tutulmasını gerekli kılmıştır. İnternet servis sağlayıcılar, kullanıcılarının internet erişim kayıtlarını, internet adresi - tarih eşlemesi şeklinde tutmaktadır. Ancak internetin toplu kullanılmasının sağlandığı ortamlarda, hangi kullanıcının internet bağlantısını kullanarak suça karıştığını belirlenmesi için internet erişim kayıtların tutulması görevi TCK'nın 5156 sayılı kanun ile internet servis sağlayıcısı abonesine verilmiştir.Bu nedenle toplu internet kullanımı ortamlarından olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında da internet erişim kayıtlarının tutulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ancak, okullar için sağlanan ödenekler çok kısıtlı olduğundan, erişim kayıtlarının tutulması ve saklanması işleminin ücretsiz yazılımlar kullanılarak yapılması daha uygundur. Bu amaçla bu tezde TCK'nın 5651 sayılı kanununun gerektirdiği internet trafiği bilgisinin kaydedilmesi ve saklanması işlemi, bir orta öğretim kurumunda gerçekleştirilmiştir. Tezin uygulama aşamasında, öncelikle orta öğretim kurumunun bilgisayar ağ altyapısı planlanarak, kurulmuş ve bunu takiben özgür yazılım dünyasında sıkça kullanılan ücretsiz programlardan olan IPCop ve untangle programları ile internet erişim kayıtları ayrı ayrı tutulmuştur.Sonuç olarak her iki programın çeşitli yönlerden avantaj ve dezavantajları ortaya konularak orta öğretim kurumlarında internet erişim kayıtlarının tutulabilmesi için en uygun olan program tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet has become an indispensable part of our lives, thanks to the recent developments and their penetration. Due to the increase in crimes resulting from the extensive usage of technologies, it has become essential to log the records. Internet Service Providers log the records of the users, in internet address-history format. However, in places where internet is for common share, the duty of logging the records and identifying which user has committed a crime through internet connection is given to the Internet Service Providers subscriber, by the authorization of the law of 5156.As a result of this law, the necessity of logging the records of the Internet access in state schools, which are an example of common internet use, has emerged. However, as the financial contribution of the state to schools is not sufficient, it is a necessity to use free software to log the record. For the purposes of this dissertation, logging of Internet access was applied in a states secondary school in compliance with the law of 5156l. In the application part of this dissertation, firstly the network of the school was designed and started and followingly the records of Internet access are logged through Ipcop and untangle software, which are frequently found in free software world.In conclusion, the advantages and the disadvantages of both programmes were discussed and the most convenient program for the end stated above was displayed.