İtfaiyede olay yeri komuta sistemleri ve İstanbul modeli önerisi
Incident command system in firebrigade and proposed model for Istanbul
  1. Tez No: 292757
  2. Yazar: VEYSEL KIRMİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yangına yapılan müdahale, sadece uygun söndürücü madde ile yapılanı değil aynı zamanda en kısa sürede ve en doğru yöntemle yapılan müdahaledir. Bu nedenle, müdahaleden önce olay yerinde ki karmaşanın ve zaman kaybının önlenmesine yönelik hiyerarşik yapı ve görev tanımı iyi oluşturmuş ekipler kurulmalıdır. Bu çalışmada, Olay Komuta Sistemi (OKS)' nin temel fonksiyonları ve İstanbul İtfaiyesinin OKS organizasyonu incelenmiş olup dünyadaki OKS' lere entegre olan uygun bir model önerilmiştir. Önerilen model ile ekiplerin olaya en kısa sürede ve en doğru yöntemle müdahale etmeleri amaçlanmıştır.Kısa özeti yukarıdaki gibi anlatılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, mevcut problemin tanımı yapılmış ve önemi vurgulanmış, dünyadaki durum incelenerek tez çalışmasının amacı açıklanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümde, itfaiye teşkilatının görevleri, itfaiyede çalışan personelin görev sorumluluk, davranışları, aldıkları eğitimler, karargâhtaki düzenleri, itfaiye teşkilatının yönetim yapısı ve organizasyon şemaları verilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde, OKS' nin temel fonksiyonlarını, neden OKS hakkında bilgi sahibi olmak gerekir, komuta devri, beklenmedik bir acil durumda cevap verilmesi gereken başlıca sorular, olay yerinde kısımlama yapılması ve komuta devri konusunda bilgiler içermektedir.Çalışmanın dördüncü bölümünde, Dünyada ki OKS modelleri incelenerek, İstanbul İtfaiyesinde ki mevcut durum karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilere bağlı olarak, gelişmiş ülkelerde ki OKS sistemleri ile rekabet edebilen uygun model İstanbul İtfaiyesi için önerilmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde, önerilen modelin İstanbul İtfaiyesine sağlayacağı katkılar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire the intervention, is not only done by the appropriate extinguisher at the same time it is the most accurate method with matter as soon as possible and relied. Therefore, before touching on the scene when the turmoil and to prevent the loss of well-formed definition of a hierarchical structure and task teams should be established. In this study, the Incident Command System (ICS) of the basic functions and organization were studied in the Istanbul Firebrigade proposed a model for integrated the ICS in the world. The proposed model with the teams event was aimed to intervene as soon as possible and the most accurate method.A short summary of this work consists of five sections as above described. In the first study, the current definition of the problem and its importance has been highlighted, the world situation is explained by examining the purpose of the research study.In the second chapter, the duties of fire department organization, fire brigade staff task responsibility, behavior, their training, office layouts, fire-fighting organization, management structure and organizational charts are given.In the third section, the basic functions of ICS, why do you need to have information about ICS, transfer of command, the main questions to be answered in an unexpected emergency, contains information about the transfer of command at the scene and made classification.In this investigation, the Incident Command System models that examined in the Istanbul Firebrigade that compared the current situationin the world.. Depending on the data obtained by the developed countries can compete with the ICS system is proposed for the appropriate model Istanbul Firebrigade.In conclusion, the proposed model describes the contributions to provide in the Istanbul Firebrigade.