Altyapı sorunlarının ulaşıma etkisi ve Yeni Çağlayan Kavşağı üzerine bir inceleme
Effect of infrastructure problems on transport a review on Yeni Çağlayan Junction
- Tez No: 292791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modern Dünya ve özellikle Avrupa kentlerine baktığımızda planlı bir şehirleşme olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Altyapısı tamamlanmış, üstyapısı sorunsuz işleyen, modern kentlerde yaşayanlarında bu problemsiz ortamda rahat ve huzurlu bir hayat sürdürdükleri, ülke refahı doğrultusunda işlerine adapte oldukları ve bunda da başarılı oldukları görülebilir.İstanbul modern dünya kentlerine göre şehircilik konusunda çok gerilerde kalmaktadır. Son 15-20 yıllık sürece baktığımızda yerel anlamda yapılan yatırımlar ve son yedi sekiz yıllık süre içerisinde ülke genelinde yapılan atılımlar rahatlamaya dönük olmakla beraber, kentin tarihi dokusu, topoğrafik yapısı ve zaman içerisinde çarpık yapılaşma nedeniyle plansız büyümesi sorunların çözümünü zorlaştırmakta, farklı ve pahalı çözümler üretmek yoluna gidilmektedir.Bu çalışmada İstanbul'un ulaşım ve altyapı sistemleri incelenmekte, ulaşım ve altyapı planlamasının birlikte yapılmasının gerekliliği ve altyapı sorunları ortaya konulmaktadır. Altyapının Ulaşıma etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için Yeni Çağlayan Kavşağının eski ve yeni durumu bilgisayar destekli simülasyon programları yardımıyla incelenmekte ve yapılacak kavşağın faydaları irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
When modern world and especially European cities are observed, we can clearly see that a planned urbanization exists. It is well proven that people living in modern cities where infrastructure is completed and superstructure operates without problems sustain a comfortable and peaceful life, adapt to their jobs in line with country?s prosperity and become successful.İstanbul is well behind modern world cities in terms of urbanization and city planning. When past 15-20 years are considered, although investments made locally and progresses achieved in country general within last seven, eight years had relieving impact, its unplanned growth due to city?s historical characteristic, topographic structure and irregular settlement, structuring makes the problems harder to solve and hence different and more expensive solutions are needed to be produced.İn this study; transportation and infrastructure systems of İstanbul are observed, the necessity of the planning transportation and infrastructure facilities together and the infrastructure problems are exhibited.To understand the effect of infrastructure on transportation better; the new stuation and the former stuation of Yeni Çağlayan Kavşağı is researched by the use of computer based simulation programs and benefits of the junction are investigated.