Order release planning under uncertainty
Belirsizlik altında üretim planlama
- Tez No: 292797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Üretim çevrelerinde kullanılmakta olan birçok üretim kontrol uygulaması mevcuttur. Bütün bu uygulamaların temel hedefi üretimin planlanmasını kolaylaştırmak ve toplam maliyetleri minimize etmektir. Ancak gerçek hayatta birçok sürpriz koşul bulunması nedeniyle, kullanılmakta olan üretim politikaları gerçek üretim koşullarına yakın değildir bu da mevcut üretim planlama tekniklerinin bir handikapı olarak değerlendirilebilir.Üretim sistemlerindeki belirsizlikler ve değişkenlikler üretimin planlanması ve kontrolunü zorlaştıran temel etkenlerdir. Belirsizlik; üretim hattındaki ve talepteki olağan ve rassal değişimleri, değişkenlik ise bu sistemdeki olağan olmayan ve ani değişiklikleri temsil eder. Günümüz karmaşık iş yapış şekillerinde her iki faktör de maliyetlerin artmasında önemli rol oynamaktadır. Değişen üretim ve talep koşullarına göre temel üretim kontrol parametrelerinin adaptif bir şekilde değiştirilmesi fikri literatürde mecvuttur. Bu çalışmada belirsizliklere ve stabil olmayan değişikliklere karşı esnek davranış gösterebilen bir Kanban sisteminin, geleneksel Kanban sistemine göre ne gibi farkları olduğu araştırılmıştır. Esnek kanban sistemi üretim merkezindeki kanban sayısı stok seviyesine bağlı adaptif bir şekilde değiştirilerek modellenmiştir. Üretim merkezi çok seviyeli bir CONWIP sistemi olarak düşünülmüştür ve adaptif kanban kontrol modelinin bu sistemin farklı özelliklerine göre performans değerlendirmesi, bilgisayarda benzetim yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
There are a lot of different production control principles and concepts in manufacturing environment. The main idea of all these concepts is minimize the total cost of production systems and planning them easy. As a handicap of these concepts, these concepts are not close to real-life cases because there exist alot of surprising conditions in real-life manufacturing environments.The uncertainties and variations in production systems are the main reasons which make production controlling and planning hard. Uncertainty represents the usual and random changes in production lines, but variations represent unusual and rapid changes in the production system. In manufacturing environments, these two factors have the most important roles in increasing total costs of production systems. In literature, there exist the idea of changing the main production control parameters adaptively according to unstable changes of production and demand conditions. In this master thesis, a comparision of a traditional Kanban system with a flexible kanban system which can adapt to unstable changes have maken. The flexible kanban system has modeled by adaptively changing the number of kanban cards in production centre according to inventory levels. Manufacturing process has designed as a multistage CONWIP system and performance analysis of this adaptive kanban controlled production system have been made according to the different characteristics of this system via simulation.