Tedarik zinciri dönüşüm projelerinin yönetilmesi için bir model önerisi
A model suggestion for management of supply chain transformation projects
  1. Tez No: 292803
  2. Yazar: TOLGA PELVAN
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Müşteri ihtiyaçlarını hızla karşılayıp rekabet gücü elde etmek için şirketlerin Tedarik Zinciri faaliyetlerini modern yapıya uygun şekilde dönüştürmesi gerekmektedir. Tedarik Zinciri dönüşümü, Şirket yönetiminden Tedarik Zinciri Yönetimine geçiş olarak tanımlanabilir.Tedarik Zinciri dönüşümünü başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için kuruluşun mevcut durumu değerlendirildikten sonra Resmi bir Dönüşüm Programı Projesi yürütülmesi gerekir. Bu çalışma, Şirketlerin Tedarik Zinciri Dönüşüm Projelerinde neden başarısız olduğu sorusuna yanıt aramakta ve dönüşüm projesinin başarıyla gerçekleştirilmesi için yararlanılabilecek modern yöntemler sunmaktadır.Tedarik zincirinin üç sacayağı İnsan, Proses ve Teknolojidir. Bunların biri bile ihmal edilirse Tedarik zinciri tehlikeye girer. Buradaki mesele Bilgili ve Kendini adamış çalışana, iyi yapılandırılmış ve dizayn edilmiş prosese ve uygun bilişim teknolojisine sahip olmaktır.Sürdürülebilir Tedarik Zinciri dönüşümü için mevcut durumun iyi bir şekilde değerlendirilmiş olması, ileriye dönük bir vizyon sahibi olunması, bir prosese sahip olunması ve dönüşümün gerçekleşmesi için organizasyonunun bu konuda taahhütte bulunması gerekmektedir. Eğer bireyler dönüşüm projesine inanmazsa, destek vermezse, onaylamazsa ya da eski alışkanlıklarını terk etmek istemezse, projenin bu noktalarda başarısızlığa uğrayacağı açıktır.Başarılı bir Tedarik Zinciri Dönüşümü Projesi, Değişim Yönetimi, Dönüşüm Vizyonu, Dönüşüm için gerekli kilit girişimlerin tespiti, Süreç olgunluk değerlendirmeleri ve Performans metrikleri konularını içerir.Birinci Bölümde, Tedarik Zinciri Yönetimi tanımı, tarihçesi, ana başlıklar ile Scor ve Süreç olgunluk modeline yer verilmiştir.İkinci Bölümde, Tedarik Zinciri başlı başına bir proje olduğundan Proje yönetimi konusuna yer verilmiştir. Bu konudaki bilgiyi pekiştirmek için Proje yönetiminin aşamaları, bileşenleri, Proje başarısını etkileyen faktörler açıklanmıştır.Üçüncü Bölümde, Başarılı bir Tedarik Zinciri Dönüşümü için gerekli, Değişim Yönetimi, Dönüşüm Vizyonu, Dönüşüm için Gerekli Kilit Girişimler, Süreç Olgunluk Değerlendirme Araçları ve Performans Metriklerine yer verilmiştir.Son Bölümde ise, tüm çalışma boyunca aktarılan bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilen bir Tedarik Zinciri Dönüşümü projesi uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies should transform their supply chain activities in accordance to the modern structure, to get competitiveness and meet customer requirements quickly. Supply Chain Transformation can be defined as the transation from classic Company Management to Supply Chain Management.To achieve a successful Supply Chain transformation, first of all current situation must be evaluated. After the evaluation, formal Project Transformation Program must be executed. This study, looks for answers to the question of Why some companies fails to their Supply Chain Transformation Projects? and also offers modern methods can be utilized to carry out the transformation projects successfully.The three corner stone of Supply Chain are Human, Process and Technology. Even the absence of one of them the success of Supply Chain to run a risk. The major issue here is to have knowledgeable and dedicated employees, a well-structured and designed process and information technology.To attain a Sustainable Supply Chain transformation, current situation be reviewed in a good way, to have got a forward-looking vision, to have got a process and at the end the organization must have committed the transformation in this regard. If individuals do not believe in the project, do not support, endorse or do not want to abandon old habits, it is obvious that the project will fail at these points.A Successful Supply Chain Transformation Project contains, Change Management, Transformation Vision, the determination of the key initiatives needed for the transformation, the process maturity assessments and performance metrics.First Section contains Supply Chain Management, the history, the main headings, SCOR model and the process maturity model.The second chapter contains project management because of that The Supply Chain project is itself a project in its own. To strenghten the information on this subject, Stages of project management, components, factors affecting the success of the project are described.The third chapter contains the necessary tools of the successful Supply Chain Transformation such as Change Management, Transformation Vision, Key Initiatives of Transformation, Process Maturity Assessment Tools and Performance metrics.In the last chapter, according to the information is transmitted throughout the entire study, an implementation of Supply Chain Transformation Project has been carried out.