Scor model Türkiye uygulamaları
Applications of Scor model in Turkey
- Tez No: 292802
- Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ürün yaşam döngüsünün kısaldığı, küresel rekabetin ve müşteri taleplerinin arttığı, yenilikçi bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştiği günümüzde işletmeler rekabetçi pozisyonlarını sağlamlaştırmak için tedarik zinciri sistemlerini ve bununla ilgili model türlerini tasarlamak, uygulamak ve sürekli olarak geliştirmek durumundadırlar. 1996 yılında Tedarik Zinciri Konseyi tedarik zinciri yönetimi için endüstriler arası standart olarak Tedarik Zinciri işletim Referans Modelini (SCOR) oluşturdu. Tedarik zinciri süreçlerin tanımlanması, ölçülmesi ve sürekli olarak geliştirilmesi temeline dayanan SCOR modeli, tedarik zincirini bir bütün olarak dikkate alarak, yöneticilerin tedarik zinciri yönetimindeki karmaşıklık ile baş etmesine ve stratejik düzeydeki kararları almasına yardımcı olmaktadır.Çalışmada modelin tanımı ve kapsamlı metodolojisi üzerinde durulmuş, modeli uygulayan örnek firma baz alınarak Türkiye'de SCOR kullanımının yansıması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is necessary for enterprises to design, apply and permanently develop their supply chains and model types related to them in order to fortify their competitive positions at our current period where the lifecycle of product is shortened, global competition and customer demands increased and innovative information and communication technologies developed. The Supply Chain Council created the Supply Chain Operational Reference Model(SCOR) as standard between industries for supply cahin management in 1996. The SCOR model that is based on the definition, measurement and permanent development of supply chain management helps the managers cope with any confusion at the supply chain as a whole and allow the same to make decisions at strategic level.The definition of the model and its comprehensive methodology are emphasized at the study and the reflection of the use of SCOR in Turkey is shown by taking the sample firm applying the model as basis.