Değişken kesitli düzlem taşıyıcı sistemlerin matris deplasman yöntemi ile statik
  1. Tez No: 29281
  2. Yazar: ADNAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YAŞAR KALTAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmada değişken kesitli (guseli) mütemadi kirişler ve düzlem taşıyıa çerçeve sistemlerinin değişik dış yükler, uniform ve farklı ısı değişimi ve bilinen deformasyonlar olması halinde matris deplasman yöntemiyle statik çözümü incelenmiş ve konuyla ilgili olarak BASIC dilinde genel bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. İlk olarak matris deplasman (Rijitlik Matrisi) yöntemi gözden geçirilmiş, kesiti bölge - bölge sabit, lineer veya parabolik değişken olan düzlem çerçeve elemanlarının rijitlik matrisi ve ankastrelik uç kuvvetlerinin hesabında gerekli olan temel rijitlik katsayıları, analitik yolla ve sayısal Romberg integrasyon yöntemi ile 1 Elemanlarda düzgün, üçgen, trapez yayılı ve tekil statik yükler veya bunların kombinasyonları dikkate alınabilmektedir. Geliştirilen programda, yapı sisteminde uniform ve farklı ısı değişiminden dolayı meydana gelen tesirler ile düğüm noktalarındaki ötelenme ve dönmelerden oluşan tesirler de dikkate alınabilmektedir. Çalışmanın sonunda örnek problem çözümleri yapılmış ve literatürdeki bazı çözüm sonuçlarıyla karşılaştırlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the static solution of variable cross - sectioned con- tinous beams and plane frame systems under uniform and variable outside loads, temperature variation and known deformations are investigated by matrix displacement method and a computer program in BASIC language is prepared in relation with the study. Firstly, matrix displacement method is summarized when the cross - section is constant or lineer or parabolic from one section to another basic stiffness constants necessary for the calculation of fixed end moments and stiffness matrix of the members of the plane frame are found by ana- litical and numerical Romberg integration method. In the elements, uniform, triangular, trapezoidal and concentrated loads or their combinations are taken into consideration. In the improved computer program, the effects due to uniform and differential, displacements and rotations at the joints can be taken into consideration. At the end of the study, example problem solutions are given and these are compared with the solutions in the literature. n