Tıbbi atık lojistiği veİistanbul ilinde incelemesi
Medical waste logistics and analysis of Istanbul city
  1. Tez No: 292816
  2. Yazar: ZEHRA NUR BAŞARI KURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İstanbul'da 20 yatak üstü yaklaşık 250 sağlık kuruluşu mevcut olup bu tesislerden ve ilçe belediyelerinden günde yaklaşık 36 - 42 ton tıbbi atık toplanmaktadır. Bu sağlık kuruluşları hastaneler, sağlık ocakları, poliklinikler, tıp merkezleri ve sağlık kabinleri başta olmak üzere özel muayenehanelerin de dahil edildiği çok sayıda kaynaktan meydana gelmektedir. Bu çalışmada hemen her konuda olduğu gibi sağlık hizmetleri konusunda da bulunduğu bölgenin en önemli merkezlerinden biri olan İstanbul ilinde tıbbi atıkların yönetimindeki lojistik süreçler, mevcut durum ve yapılması planlanan çalışmalar ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu kapsamda kentte bulunan hastane sayıları, oluşan tıbbi atık miktarları ve özellikleri ile bunlara bağlı olarak tercih edilen tıbbi atık bertaraf yöntemi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are almost over 20 beds 250 healthcare services in Istanbul and the medical waste quantity collected from these units and district municipalities is about 36 ? 42 tons per day. Healthcare services are consisted of hospitals, village clinics, policlinics, medicine centers, consulting rooms and etc. This study focuses on the examination information about the healthcare services, medical waste management and logistic process strategies in Istanbul. In this context, the number of healthcare services, medical waste quantities and the selected medical waste disposal methods are determined.