Islak mekân tasarımının ve bu tasarımda kullanılan donatı elamanlarının yaşam tarzı ve davranış biçimi bakımından incelenmesi, Adana örneği
Wet area design and an analysis of equipment elements used in this design from the point of lifestyle and behaviour pattern, Adana sample
  1. Tez No: 292844
  2. Yazar: ÖNEM ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada, ıslak mekânların ve kullanılan donatı elemanlarının tanımı, tarihsel gelişimi, ıslak mekânda insan-ıslak mekân, insan-donatı elemanları arasındaki biçimlenişi, ergonomi faktörü, konut tipleri, plan özellikleri, yaşam tarzı ve davranış biçimine bağlı olarak ele alındı.Örnek olarak Adana'da farklı gelir grupları ve yaşam tarzlarına sahip olan kullanıcıların mekân ve donatı elemanlarını nasıl kullandıkları, ıslak mekân içerisinde yıkanma, boşaltım, kişisel bakım eylemi, memnuniyet, beklenti ve istekleri, kullanılan donatı elemanlarının ergonomisi anket ve saha çalışmaları ile belirlenerek değerlendirildiÇalışmanın sonucunda ıslak mekân ve ıslak mekân donatılarının biçimlenişini etkileyen tasarım ve ergonomi faktörleri saptanarak mekân tasarımına veri olacak öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of wet areas and used equipment elements were examined in terms of historical development, the formation between human-wet area, human-equipment elements, ergonomy factor, dwelling types, plan properties, lifestyle and behaviour pattern.As a sample for the study, area and equipment elements usages, bathing, excretion, self-care action, satisfaction, expectation and demands of users who had different income groups and lifestyles in Adana, ergonomy of used equipment elements were analyzed using surveys and field works.At the end of the study, design and ergonomy factors which affected the formation of wet area and wet area equipments were determined and some suggestions which would be data for area design were made.