Wolfgang Amadeus Mozart'ın klasik batı müziğine getirdiği müzikal yenilikler ve Türk müziği ile ilişkisi
Wolfgang Amadeus Mozart's western classical music musical innovation and brought to the relationship with Turkish music
  1. Tez No: 292845
  2. Yazar: BETÜL YETKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. C. HAKAN ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Klasik dönem bestecilerinden birisi olan Wolfgang Amadeus Mozart, bestelediği ölümsüz eserler kadar, klasik batı müziğine getirdiği müzikal yeniliklerle de müzik tarihine damgasını vurmuştur. 1683 yılındaki İkinci Viyana Kuşatması'ndan sonra doğan Alla Turca akımından etkilenen besteciler arasında yer almaktadır. Bu stilde yazdığı birçok eseri bulunmaktadır. Türklerin Avrupa'da hayranlık uyandırdığı o yıllarda, mehter marşının ritimlerinden esinlenmiş, bu ritimleri birkaç eserinde kullanmıştır.Mozart, eşsiz yeteneğiyle gerçek bir deha oluşunun yanı sıra, dehasının büyüklüğüne inancını ve kendine güvenini hiçbir zaman yitirmemesi sayesinde, o kadar eseri, kısacık ömrüne sığdırabilmiştir.Mozart on sekizinci yüzyılın dahi bestecisi olarak anılmaktadır. Yaşadığı dönemin en üretken, en etkili bestecisi olduğu tüm müzik tarihçileri tarafından onaylanmıştır. Onun kendine ait tarzı klasik batı müziğinin tamamının gelişimine paraleldir. Müzikte ?klasik dönem? derin anlamıyla Mozart ile temsil edilmiştir.Mozart duygularını notalarla insanlığa duyurabilmeyi ve bir o kadar üretken olabilmeyi başaran en önemli bestecilerden birisidir. Bu sebeptendir ki etkilediği bestecilerin ve çağdaşlarının sayısı, etkilendiklerinden çok daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Which is one of the classic composers Wolfgang Amadeus Mozart, the immortal works as composer, bringing classical music to the musical innovations that have marked the history of music. The Second Siege of Vienna born after 1683, Alla Turca movement among composers are affected by. There are many works written in that style. His admiration of the Turks in Europe in those years, also military anthem was inspired by the rhythm, this rhythm was used in several works.Mozart, with its unique ability to create a true genius, as well as to the magnitude of his genius never lost his faith and lack of self confidence, thanks so much work, fit short life.Mozart's genius composer of the eighteenth century is known as. The time of the most prolific, most influential composer of all music that was approved by the historians. His own style is parallel to the development of the whole of classical western music. Music in the“classic period”Mozart is represented by a deep sense.With notes of Mozart's feelings of humanity and so productive that I could be able to announce success is one of the most important composers. For this reason, hence affect the number of composers and contemporary, is much more than are affected.