Markanın devri ve devir hükmü doğuran diğer hukuki işlemler
Assignment of trademark and other methods of effective protection of commercial interests
- Tez No: 292853
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Markanın Devri ve Devir Hükmü Doğuran Diğer Hukuki İşlemler konulu çalışmamızda, özellikle uluslararası anlaşmalar, 556 Sayılı KHK ile Marka KanunTasarısının ilgili hükümleri Yargıtay kararları ışığı altında çeşitli sorunları dikkatealarak bilimsel bir şekilde incelenmiştir.Markanın devrinin geçerlilik şartları hem Kararname hem de diğer mevzuathükümleri dikkate alınarak belirlenmiştir. Devrin marka siciline tescilinin hukukiniteliği ve sonuçlarına ayrıntılı olarak yer verilmiştir.Ayrıca incelememiz sırasında markanın devri için getirilen yazılı sözleşmeşartının bazı istisnaları olduğu görülmüştür. Bunlardan sadece iki tanesi -mahkemekararıyla devir ve ticari işlemenin aktif ve pasifiyle birlikte devir- Kararname?dedüzenlenmiştir. Ancak diğer kanun maddeleri ile getirilen özel düzenlemelerbulunmaktadır ki, bunlar da markanın devri hükmünü doğurmaktadır. Markanındevrine, diğer kanunlar ile getirilen sınırlamalar tespit edilmiş ve incelenmiştir.MarkKHK?de düzenlenen mahkeme kararıyla devrin uygulama koşullarına veYargıtay uygulamalarına yer verilmiştir. Marka devrinin, şirket birleşme vebölünmeleri yoluyla geçişinin özelliği nedeniyle TTK Tasarısındaki hükümler deincelenmiştir.Son olarak incelememizde ulaştığımız sonuçlar ve önerilerimiz sonuç bölümdeayrıntılı olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled ?Assignment of Trademark and Other Methods of EffectiveProtection of Commercial Interests?; international treaties, Decree Law No. 556 andthe Trademark Bill has been analyzed in light of the judgements of the Court of Appeal.We have determined the validity of the assignment of trademark regarding theDecree Law No. 556 and related legislation. We have studied in depth of the legalnature and consequences of recording the assignment with the Trademark Registry.Assignment of the trademark should be done in a written agreement. However,we concluded that there are some exceptions for this obligation. Although only twoexceptions ? court order for assignment and assignment of the commercial enterprisewith current and non-current assets - are regulated in Decree Law No. 556, otherlegislative acts include special provisions that cause the same effects of assignment oftrademark. These exceptions has been examined.We have taken a look to the conditions of the court order for assignment andthe decisions of the Court of Appeal. The assignment of trademark by merging ordissociation of enterprises has special characteristics. Therefore, we also have analyzedthe draft of the Turkish Commercial Act.Finally, our conclusions and proposals can be found in the Conclusion section.