Ulusal ve uluslararası rekabetin geliştirilmesinde kümelenme politikası: Kayseri mobilya sektöründe bir uygulama
Clustering policy in the improvement of domestic ande international competitiveness: An application in Kayseri furniture sector
- Tez No: 292863
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Ülkelerin ekonomik anlamda büyüyebilmeleri ve uluslararası piyasalarda diğer ülkeler ile rekabet edebilmelerinde, ülkelerde yer alan firmaların faaliyetleri etken bir rol almaktadır. Bu nedenle ülkelerin uluslararası rekabetçiliklerinde, kendilerine bağlı olan firmaların veya endüstrilerin performansları ön plana çıkmaktadır.Firmaların ve dolayısıyla endüstrilerin performanslarının ülkelerin rekabetçiliklerini etkilediği günümüz dünyasında, firmalar ve endüstriler üzerinde araştırmalar yapılması, araştırma sonuçlarına göre politika önerileri sunulması beraberinde firmaların, endüstrilerin ve nihai olarak ise ülkenin uluslararası alanda rekabetçiliğinin geliştirilmesine ışık tutabilecektir. Bu çerçevede M. Porter'ın Rekabetçi Üstünlükler Teorisi kapsamında ortaya koyduğu kümelenme yaklaşımı ve Elmas Modeli, endüstrilerin rekabetçi üstünlüklerinin analiz edilmesinde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında firmaların belirli bir coğrafyada kümelenmelerini sağlayan kümelenme dinamikleri ile Kayseri mobilya sektörünün uluslararası rekabetçiliği arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca kümelenme dinamiklerinin kendi aralarındaki ilişkilerde analiz edilmektedir.Elmas Modeli'nde yer alan kümelenme dinamikleri ile Kayseri mobilya sektörü kümelenmesinin uluslararası rekabetçiliği arasındaki ilişkiler analiz edilirken öncelikle anket uygulamasıyla Elmas Modeli'nde yer alan dört temel dinamiğe ilişkin veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, korelasyon analizinde kullanılmışlardır.Korelasyon analizi sonuçlarına göre Elmas Modeli faktörleri ile Kayseri mobilya sektörü kümelenmesinin uluslararası rekabetçiliği arasında istatiksel olarak anlamsız ilişkiler bulunmuştur. Bu nedenle kümelenmenin rekabetçilik durumu tanımlayıcı istatistikler temelinde incelenmiştir. Kümelenme dinamiklerinin kendi aralarındaki ilişkiler ise teoriyi destekler şekilde pozitif yönlü olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
National firms play a great role in economic growth and international competitiveness of countries. Thus, research on these firms and industries and policy suggestions based on this research provide insights for the improvement of international competitiveness of national economies. The diamond model and clustering approach of the Competitive Advantage Theory of M. Porter are used in this context to analyze the competitive advantage of industries.In todays world, the competitiveness of countries effected by firms and industries performance. So studying on this issues and make political proposals might be develop the countries international competitiveness. In this respect, Porter?s Competitve Advantage Theory and with in the scope of theory cluster approach and Diamond Model is using to analyze the competitive advantage of industries. This thesis analyzes the relationship between the geographical clustering dynamics of firms and the international competitiveness of Kayseri furniture sector. In addition the relationship between cluster dynamics are also analyzing. While analyzing these relationships firstly, data regarding four basic dynamics were collected by survey method. These data were used in the correlation analyze.According the correlation analyze results, relationship between Diamond Model factors and cluster?s international competitiveness is insignificant. For this reason cluster?s competitiveness is analyze by descriptive statistics. Relationship of the clusther dynamics between each other is pozitive. This result is also same as theory results.