Sikkeler ışığında liman betimlemeleri
Harbour portrayals under the light of coins
- Tez No: 292896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Antik kentlerin, kent yapılarının bir parçası olan limanlar, dış dünyaya açılan en önemli ticaret ağlarının istasyonudurlar. Roma Döneminde buralar arkalarındaki medeniyetin görkemini yansıtan büyük bir mimari kompleks halini almışlardır. Çalışmamızın ana konusu da sikkeler aracılığıyla propaganda için kullanılan Akdeniz Havzasındaki Roma Dönemi limanlarının sikkelerin arka yüzlerinde betimlenmesidir.Sikkeler üzerinde betimlenmiş olan limanların günümüz kalıntılarından, antik metinlerden ve diğer benzer materyallerden yararlanılarak gerçekte bu şekilde olup olmadıkları ve eğer gerçekte bu şekildeyse liman havzalarının biçiminin bir tipoloji verip vermediklerini tespit etmek amacıya yapılmıştır.Çalışmamız için sikkelerde betimlenen limanların ait oldukları kentin konumu, tarihçesi ile ilgili kısa bilgiler verilmiş, daha sonra ise genel bir liman incelemesinden sonra liman yapıları hakkındaki teknik bilgilere değinilmiş, hemen takibinde ise sikkeler üzerindeki betimlemelerden ayrıntılı bir şekilde söz edilmiştir. Ayrıca tezin başlangıcında sikkelerimiz ait olduğu bu dönem ile ilgili siyasi durumdan ve Roma limanlarının teknik açıdan devrim niteliğindeki değişikliklerine başlıklar halinde değinilmiştir. Nihayetinde ise önce sikke üzerinde ki betimlemeyle orijinal durumların örtüşüp örtüşmediği ve biçim bakımından bir tipoloji oluşturup oluşturmadıkları sorularının yanıtlarıyla çalışmamız son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ports which are an integral part of cities, antique cities are the most important stations of commercial network that open to extern world. In Rome Period, those structures become huge architectural complex where reflect the grandeur at their back side. The main theme of our study is to define back side of coins of Rome Period Ports in Mediterranean Region; those coins had been used for propaganda in mentioned term.It has been done to determine whether those ports that are defined on the coins are still protecting their views as on the coins or not through getting benefit from antique tasks and some other materials and if they are in same as on the coins, whether they reflect the typology of port regions.In our study, short information about history, position of cities where including those ports described on coins, then a general port examination and technical information about port structure and then descriptions on the coins has been mentioned in detailed. Also the general and political situation of period which the coins belong to and the changes of Rome Ports which has revolution feature has been stated in our study under headings. Finally, our study ends replying the questions as the descriptions on the coins and original situation of ports are coherent or not and whether it compose a typology form or not.