İkinci Dünya Savaşı yıllarında Konya'da günlük yaşam
Daily life in the years of World War II in Konya
- Tez No: 292895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇAĞATAY BENHÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
İngiltere'nin yatıştırma politikası Almanya'nın isteklerini azaltmadı ve tam tersi olarak Almanya, yeni hayat sahası bulabilmek için Polonya'yı işgal etmiştir. Böylece 1 Eylül 1939'da başlayan II. Dünya Savaşı altı yıl sürmüş ve 1945 yılında sonra ermiştir. İnsanlığın görmüş olduğu en yıkıcı savaş olan, II. Dünya Savaşı'nda Türkiye savaş dışı kalmayı başarmıştır. Savaşın bitmeye yüz tuttuğu en son safhasında Türkiye BM'ye girebilmek için formalite icabı savaşa girmiştir.Her ne kadar savaşa girmemiş olsa da sınırlarında kadar gelen savaştan Türkiye'nin ve Konya'nın etkilenmemesi kaçınılmazdı. Savaşın başlaması ile gıda fiyatlarında hızlı bir artış başlamıştır. Bu artış daha sonra giyecek, eşya, ev ve yakacak fiyatlarına da sirayet etmiştir. Halkının büyük bir kısmının toprakla uğraştığı Konya'da fiyat artışlarının, mahsullere verilen paraya yansıtılmaması, tam tersi olarak devletin narh koyarak bunları satın alması sonucu, alım gücü çok düşmüştür. Tabi günün koşullarını fırsata çevirenlerde olmamış değildir.Türkiye'nin tahıl ambarı olan Konya'da ekmek, halkın alım gücüne göre çok pahalanmış ve devlet çareyi kalitesi düşük olan tek tip ekmek çıkarmakta bulmuştur. Hayvancılıkta da çok gerileme olmuş, çok sayıda hayvanda savaş yıllarında telef olmuştur. Konya Ovası'nın sulanması sorunu da, Konya'nın önemli bir gündem maddesini oluşturmuştur.Konya'da eğitim ve sağlık alanında da önemli problemler ortaya çıkmıştır. Devlet yeterli sayıda okul yaptıramamış, okul ve öğretmen açığı daha da artmıştır. Konya Halkevleri vasıtasıyla çeşitli alanlarda kurslar açılmıştır. Halkevi Konya'nın bilinçlenmesi ve gelişmesi gibi konularda kendisini vazifeli olarak görmüştür. Bunun yanında sağlık alanında önemli sorunlar yaşayan Konya'da özellikle Sıtma olmak üzere çeşitli hastalıklar salgın hale gelmiştir.Tüm bu zor yaşam koşullarına karşı Konya insanı birçok branşta yapılan spor müsabakalarına ilgi göstermiş, Belediye veya Yeni Sinema'da gösterilen filmlere gitmiştir. Mesire yerlerine ve özellikle Meram'a giderek savaşın getirdiği psikolojik baskılardan kurtulmaya çalışmıştır.Konyalılar dinî ve millî bayramları coşkuyla kutlamışlar, gelenek-göreneklerine her zaman sahip çıkmışlardır. Evlilik törenlerinde mutluluklarını paylaşmışlar, cenaze törenlerinde kenetlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Appeasement Policy of England did not reduce desires of Germany. On the contrary, it invaded Poland to find a new life space. In this way, the World War II started. This war that initiated in September 01, 1939 lasted for six years and ended in 1945. In the World War II that was the most destructive war the human has ever seen, Turkey could be able to keep out of war. Turkey perfunctorily joined in war in order to participate in United Nations (UN) in the last stage of war that it began to be ended.Although it did not join in war, it was inevitable not to be influenced from war that reached up to its borders by Turkey and Konya. With the beginning of war, a rapid increase started in food prices. Then, this increase also spread to clothing, goods, and house and fuel prices. In Konya where most of the people engaged in soil treatment, purchasing power decreased as a result of non- reflection of price increases on price given to crops, because, on the contrary, state set a fixed price and purchased them. Of course, there has been some who turned the conditions of that period into an opportunity.Bread became more expensive according to the purchasing power of people in Konya, the grain silo of Turkey and state resorted to make standard bread with low quality. It was dropped behind in animal breeding and many animals were destroyed during the period of war. Irrigation problem in Konya Plain had been an important agenda topic in Konya.Important problems emerged in the fields of education and health at Konya. State could not build sufficient number of school and deficiency in school and teacher number increased much more. Some courses opened in several fields through Konya People?s Houses. People Houses considered itself responsible in some matters such as awareness and development of Konya. Furthermore, in Konya that experienced important problems in the health field, several diseases mainly malaria became epidemic.Despite all these difficult life conditions, people of Konya were interested in sports competitions in many branches and went to movies at Municipality or in the New Cinemas. They attempted to relive from psychological pressure of war by going to the picnic areas and especially to Meram.People of Konya effusively celebrated national holidays and religious holidays and always protected their traditions and customs. They shared their happiness in marriage celebrations and clamped together in funeral services.