Çorum Müzesi sikke koleksiyonu'ndaki Roma eyalet sikkeleri ve Roma Dönemi ekonomisindeki yeri
Roman provincial coinage in the coin collection of the Museum at Çorum and their place in the Roman Period
- Tez No: 228182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, ?Çorum Müzesi Sikke Koleksiyonu, Smintheion, Salamis,Kaunos ve Klaros Kazıları Sikke Buluntuları Işığında Anadolu Nümismatiği? konuluBilimsel Araştırma Projesi kapsamında Doç. Dr. Zeynep Çizmeli Öğünbaşkanlığında yürütülen Çorum Müzesi Sikke Koleksiyonu'nda bulunan Romaİmparatorluğu Dönemi'nde Eyaletlerde basılan sikkeler konu alınmıştır. Koleksiyondahilindeki 159 adet sikke incelenmiş, bunlardan 107'si tanımlanmıştır. Kalansikkelerin 15'inin darp yılları tespit edilebilmiş ancak 37 tanesi tanımlanamayacakderecede bozulmuş olmaları sebebiyle herhangi imparatora ya da kenteatfedilememiştir. Örnekler, detayları ile üçüncü bölümde yer alan katalog bölümündetanımlanmış, Roma İmparatorluk Dönemi eyalet sikkeleri ile ilgili değerlendirmelerise tez başında bulunan iki ana bölüm ve bunların alt başlıkları altında ele alınmıştır.Son bölüm ise Müze koleksiyonunun nümismatik değerlendirmesini içermektedir.Çalışmada, Roma İmparatorluğu'nun egemenliği altındaki yaklaşık beş yüzkent tarafından, İ.Ö. 30 yılında Roma İmparatorluğu'nun Octavianus tarafındandüzenlenmesini takip eden İ.Ö. I. ? İ.S. III. yüzyıllar arasında, basılan ve açık birşekilde kent unvanı ile beraber imparator, filozof ya da yerel tanrıların portreleri iletapınak, liman, köprü betimlerinden, yöresel efsanelere dek uzanan geniş bir tasvirrepertuarı taşıyan sikkeler ele alınmıştır. Bu sikkelerinin basım nedenleri ve biçimleritartışılmış, dolaşıma nasıl sokuldukları ve kimler tarafından kullanıldıkları sorularıcevaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the Roman provincial coinage withinthe Coin Collections of The Museum At Çorum as a part of an academic surveyproject named ?Anatolian Numismatics From The Coin Collections of The MuseumAt Çorum, Coin finds of Smintheion, Salamis, Caunos and Claros Excavations?which held by Associate Prof. Dr. Zeynep Çizmeli Öğün. The collection contains159 provincial coins, all were examined but only 107 of them could be defined. 15 ofthese specimen?s output years determined but the remaining 37 were very corrodedand neither the output year nor the mint could attribute. All of the examples that werestudied are presented in the catalog at the third chapter of the thesis. The evaluationof Roman Provincial Coinage is presented in two primary chapters and theirsubheadings at the front of the thesis. The last chapter is including the numismaticevaluation of the Museum?s collection.The aim of this study is examining the roman provincial coinage that wasissued by over five hundred provincial cities under the Roman Empire, from the firstcentury BC to the third century AD, following the establishment of imperial rule byOctavian in 30 B.C. from excessively rare coins struck in obscure places that couldbarely justify the title of a city to vast issues of the great metropols of antiquity, fromportraits of emperors to philosophers and local dignitaries, from representations oftemples, harbours and bridges to local legends. The reason for production andorganisation together with pattern of issues discussed, the questions like, how werethey put into circulation? Once in circulation how were they used and by whom?were attempt to answer.