Altınekin ilçesinde yeraltı suyu kullanımı: Tarımsal faaliyet ilişkisi
The consumption of the ground water in Altınekin: Its agricultural activity relationship
  1. Tez No: 292902
  2. Yazar: TAHİR TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Altınekin İlçesi, Orta Anadolu'nun birçok yöresinde görülen yeraltı su seviyesinin düşmeler gösterdiği başlıca alanlar arasında yer alır. Son yıllarda hızla düşen yeraltı su seviyesi, her tarafta olduğu gibi Altınekin'de de ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Altınekin'de özellikle son yıllarda artarak devam eden şekilde yeraltı su seviyesi düşmeleri yaşanmaktadır. Hidrolojik kaynaklar açısından son derece fakir olan ilçede, su ihtiyacı yeraltı sularından temin edilmektedir. İlçenin temel geçim kaynağı olan tarım büyük ölçüde yeraltı sularına bağımlı durumdadır. Yağış miktarının azlığı ve herhangi bir akarsu, göl veya barajın bulunmaması bu durumu ortaya çıkarmıştır. 1990'lı yıllardan itibaren hızla artan tarımsal sulama kuyuları sonucu, yeraltı suları aşırı miktarda yüzeye çekilerek arazi sulamasında kullanılmış ve su seviyesinde düşmelere yol açmıştır.Tarımsal sulamanın yeraltı sularına bağlı olduğu ilçede, yeraltı su seviyesindeki düşmeleri önleyebilmek veya en azından daha yavaş düşmesini sağlayabilmek için tarımsal sulama yöntemleri ele alınmıştır. Bunun için salma, yağmurlama ve damlama sistemlerine ait su tüketimleri incelenmiştir. Bu anlamda ilçedeki klasik sulama yöntemleri olan salma sulamada %50, yağmurlama sulamada ise %30 civarında su kaybı yaşandığı görülmüştür. Damlama yönteminde ise ortalama %5 civarında su kaybı görülmektedir. Sağladığı yüksek su tasarrufundan dolayı ilçedeki yeraltı su seviyelerinin düşmesinin önüne geçebilecek en önemli faktör olduğu ortaya konulmuştur.Sonuç olarak da, hızla düşen yeraltı su seviyesinin ilerleyen yıllarda büyük çevre sorunlarına ve bunun yanı sıra ilçede sosyo-ekonomik sorunlara yol açmasını önlemek için, alınması gerekli önlemler maddeler halinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Altınekin town, the research area, is one of the main areas where the level of ground water is seen as low in the areas of Middle Anatolia. In recent years the level of ground water decreasing rapidly comes out as a cerious problem like in all areas.Decrease of the level of ground water especially in Altınekin continues increasingly. The need of water is provided from ground water in the town, which is poor in terms of hydrologic sources. Agriculture, the main source of subsistence of the town is dependent on ground water. The reasion of this little owount of rain and lack of ouy, river , lake or dam.As a result of agricultural watering wells increasing rapidly since 1990, ground water has excessively been used and it has caused the decrease of water level.In the town where agricultural watering is dependent on ground water to prevent or at least to provide it, decrease slowly, agricultural watering methods have been studied. In order to this consumption of water belonging to the systems of salma, yağmurlama watering systems and dropping system have been examined. Then lass of water in the town through salma watering %50, yağmurlama watering system %30 has been seen. Through the method of dropping waterin system it is about %5 . Because of the water disposal provided through dropping water system it has been revealed that it?s the main factor to prevent the decrease of ground water level.As a result to prevent ground water level decresing rapidly to cause serius environmental problems and also to cause socioeconomic problems necessary precautions have been listed.