A migration study through Turkish-German movie directors
Türk-Alman film yönetmenleri aracılığıyla bir göç çalışması
  1. Tez No: 292920
  2. Yazar: ONUR NEVŞEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Başlangıcından itibaren, Türkiye'den Avrupa'ya göçün incelenmesi yoğun olarak nicel verilerle ve uluslararası ilişkiler yaklaşımlarıyla değerlendirilmiştir. Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin kültürleri ise uzun süre göz ardı edilmiş, ya da incelenmeye alınmamıştır. Türk-Almanlar kültürel olarak incelendiğinde ise, ulus devlete dayalı yaklaşımlarla, dejenere ya da arada kalmış olarak değerlendirilmiştir. Oysa, yaklaşık kırk yıldır, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler kültürel alanda önemli eserler ortaya koymaktadırlar. Özellikle bu çalışmanın konusu olan sinema alanında, ulusal sinema anlayışı ve göçmen sineması arasındaki gerilim göçmen yönetmenlerin konumu üzerinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, kültürel ve toplumsal gelişmeleri sabit ve değişmez olarak değerlendiren görüşle, özellikle kültürü devam eden bir süreç olarak değerlendiren görüş arasındaki gerilim ve bu gerilime bağlı tartışmalar sunulmaya çalışılmıştır.Bu çalışmanın amacı, 1970'li yıllarda Almanya'da ortaya çıkan göçmen sinemasını incelemek ve filmlerin ayırt edici özelliklerini vurgulayarak, sinema anlayışını dönemlere ayırmaya çalışmaktır. Çalışmada, tüm dönemlerden seçilmiş filmler incelenmiş, genel bir tablo oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Türk-Alman yönetmenlerle röportaj yapılmıştır. Yönetmenlerle, kültürel kimlik, göçmen yönetmenlerin karşılaştığı genel sorunlar, dışlamacılık, kadın sorunu, sinema da klişeleştirilmiş ?Türk? imajı hakkında konuşulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ab initio, researches on migration from Turkey to Europe were mainly evaluated by quantitative data and approaches of international relations. For a long period of time, culture of Turkish migrants residing in Germany was neglected or wasn't taken into a serious consideration. When Turkish- German migrants were taken into analytical consideration in cultural context, researchers generally applied nation-state based theories to make evaluations. And in the outcomes of these evaluations migrants were regarded as degenerates or people who are ?in between?. Nonetheless, for approximately 40 years, Turkish- German migrants produced radical works of art that are highly significant in cultural manifestation. Especially in the medium of cinema, which is the main theme of this research, conflict between national cinema and migration cinema had a major role in defining the standpoint of migrant directors. This research is an attempt to present the conflict between the view that considers cultural and social developments as being stable and unchangeable and the view that considers cultural developments as an ongoing process that constantly change. Also, debates arising from this conflict are analyzed.The main aim of this research is to view migrant cinema, which roots back to 1970s Germany, and to divide this concept of cinema into epochs by emphasizing the distinctive characteristics of the movies. To form a general perspective I tried to select movies from all epochs. Moreover, interviews with the Turkish-German directors were conducted. In the interviews, the notions of cultural identity, the problems that migrant directors are confronting, discrimination, the problem of Turkish woman figure, and the stereotypical image of the“Turk”were interrogated with the help of Turkish-German directors.