Olumlu miras sözleşmesi
Positive inheritance contract
  1. Tez No: 292921
  2. Yazar: SERAP ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Olumlu miras sözleşmesi, mirasbırakanın mirasını veya belirli malını sözleşme yaptığı kimseye ya da üçüncü bir kişiye bırakma yükümlülüğü altına girdiği bir ölüme bağlı tasarruftur. Olumlu miras sözleşmesi hukuki niteliği itibariyle sözleşmedir. Sözleşmenin konusu olabilecek başlıca tasarruflar, mirasçı atama ve belirli mal bırakmadır. Ayrıca sözleşme koşullu ve yüklemeli de yapılabilmektedir.Olumlu miras sözleşmesi resmi şekilde kurulabilmektedir. Sözleşmeyi yapabilmek için ayırt etme gücüne sahip olmak, ergin olmak ve kısıtlı olmamak gerekmektedir.Olumlu miras sözleşmesi kural olarak iki tarafın anlaşması ile sona erdirilebilmektedir. Genel kural bu olmakla birlikte, Kanun'da düzenlenen bazı hallerin gerçekleşmesi durumunda, mirasbırakanın sözleşmeden dönmesi de mümkündür. Sözleşmenin sakat olması durumunda ise, sözleşme mirasbırakan tarafından iptal ettirilebilmektedir.Olumlu miras sözleşmesinin ile saklı paya sahip mirasçıların payları ihlal edilmişse, tenkis davası açılabilmektedir. Bazı hallerde, mirasçılar tarafından iptal davası açılabilmektedir. Nihayet mirasbırakanın olumlu miras sözleşmesindeki yükümlülüğü ile bağdaşmayan ölüme bağlı tasarruflarına veya bağışlamalarına karşı, diğer tarafın dava açarak itiraz etme hakkı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The positive inheritance contract is a testamentary disposition that the legator undertakes the liability of leaving his/her inheritance or his/her specific property to the person whom he/she makes the contract with or to a third party. The positive inheritance contract is a contract according to its legal quality. The main savings that can constitute the subject of the contract are assigning a heritor and leaving a specific property.The positive inheritance contract can be made officially. In order to make the contract it is needed to have ability of power of sensibility, to be an adult and not to be restricted.As a rule, the positive inheritance can be terminated by mutual agreement of the two parties. Although this is not a general rule, if some situations that have been arranged by law occur, then the termination of the contract by the legator is possible. If the contract is faulty, it can be made cancelled by legator.If the shares of the heritors, which have reserved shares, has been violated with the positive inheritance contract then action for reduction can be opened. In some cases, cancelation case can be opened by the heritors. Finally, against the savings or donations that lean to death that do not square with the liability of the legator in the positive inheritance contract, there is the right of opening a case and making rejections for the other side.