Almanya'ya uluslararası emek göçü : Fatih Akın filmlerinde yeni kimlik temsilleri
International labour migration to germany: New identity representations in Fatih Akin movies
  1. Tez No: 582142
  2. Yazar: CEYLAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DALDAL EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Performing and Visual Arts, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Türkiye ve Federal Almanya arasında gerçekleşen işgücü göçüne odaklanmaktadır.30 Eylül 1961 yılında başlayanve 1974 yılına kadar resmi olarak süren Almanya'ya göç süreci daha sonraki yıllarda aile birleşimleri ve siyasi nedenli göçler gibi farklı yollarla devam etmiştir. Bugün hala etkileri devam etmekte olan göç sürecinin ekonomik, politik ve kültürel etkileri tez kapsamında ele alınmaktadır. Bu çalışmanın yöntemi Türkiye'den Almanya'ya emek göçünü konu edinen literatür taramasına ve Almanya'daki göçmen karakterleri konu edinen Fatih Akın filmlerinin analizlerine dayanmaktadır. Göç deneyimini yaşamış ikinci kuşak bir yönetmen olan Akın'ın, Kısa ve Acısız(Kurz Und Schmezlos),Temmuz'da(Im Juli), Duvara Karşı(Gegen die Wand) ve Yaşamın Kıyısında(Auf der anderen Seite) filmleri incelenmektedir. Bu filmler aracılığıyla göçmen kuşaklar arasındaki sosyo-kültürel farklar ve değişen yaşam alışkanlıkları anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bununla beraber, küreselleşen dünyada hız kazanan sınır ötesi hareketler ve buna paralel olarak değişim gösteren kimlikler yine göçmenlik bağlamında ele alınmaktadır. Günümüzde sürekli dönüşüm halinde olan kimlikleri ulus temelli bir yaklaşımla açıklamak artık yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, Almanya'daki genç kuşak Türk toplumunun yaşam pratikleri ve sosyalleşme süreçleri üzerinden geliştirdikleri çok katmanlı kimlikleri günümüz tartışmalarının güncel örnekleri olması açısından önem taşımaktadır. Onların her iki ülkeye de bağlılığını ifade eden çok dilli ve çokkültürlü kimlikleri, ulus temelli kimlik tanımlamalarının tartışılmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on labor migration that took place in Germany and Turkey. The migration process, which started in September 30, 1961 and officially continued until 1974, proceeded in different ways such as family reunification and political migration in the years that followed. Within the scope of this thesis, the economic, political and cultural effects of the migration process, whose effects are still ongoing, are discussed.The method of this study is based on the literature review and the analysis of Fatih Akın's films which are Short Sharp Shock (Kurz Und Schmezlos), July (Im Juli), Head On (Gegen die Wand)and The Edge of Heaven (Auf der anderen Seite).Through these films of Fatih Akın, a second generation director who has exercise the experience of migration, socio-cultural differences and changing life habits among the migrant generations are being understood.In addition, cross-border movements that accelerate in a globalizing world and, transforming identities are also addressed in the context of immigration.Today, it is no longer enough to explain the identities that are constantly transforming with a nation-based approach.Therefore, the multi-layered identities of the young generation of Turkish society in Germany, which they have developed through their life practices and socialization processes, are important as they are current examples of contemporary debates.Their multilingual and multicultural identities, which express their commitment to both countries, allow for the discussion of nation-based identity definitions.