Çepni ağzı (dil özellikleri-metinler-sözlük)
The Cepni dialect (the dialect properties-the texts-the dictionary)
  1. Tez No: 292941
  2. Yazar: ZEYNEP ŞİMŞEK UMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 584
Özet
ÖZETAnadolu'da yerleşmiş Oğuz boylarından birisi olan Çepni boyunun ağız özelliklerinin incelenmesi ve boy kimliğine bağlı olarak farklı yörelerde ortak özelliklerin bulunup bulunmadığının araştırılması amaçlanan bu çalışmada; Giriş bölümünde Çepni boyunun Anadolu'daki tarihine ve günümüzdeki yerleşimine kısaca değinilmiştir.Çalışma; İnceleme, Metinler ve Sözlük olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. İnceleme bölümünde; Çepni boyunun günümüzde meskûn olduğu yerlerden derlenen malzeme ses bilgisi ve şekil bilgisi yönünden incelenmiştir. Bu bölümde elde edilen veriler ?Sonuç? bölümünde değerlendirilmiştir. Beş ağız bölgesi tespit edilmiş ve metinler bölümünde, derlenen malzemeye ağız grupları belirtilerek yer verilmiştir. Sözlük bölümünde ise; Türkiye Türkçesi yazı dilinde bulunmayan veya yazı diline göre farklı şekilde telaffûz edilen sözcüklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this work it is intended to investigate the dialect properties and to examine if common properties exists or not dependent with the ethnic in different regions for Cepni tribe which is one of the Oğuz tribe established in Anatolia; the history of Cepni, tribe in Anatolia and their localisation nowadays has been mentioned.The work is consist of three main sections such as dialect properties, texts and dictionary. In the dialect properties part, the texts collected from their regions has been investigated in terms of fonetic and morphology. The outcomes of this part has been evaluated in the result section. Five dialect areas have been determined and in the texts part, when collected texts are listed this areas have been considered. In the dictionary part, the words which are not existing in the Turkish inscription and pronounced in different way have been listed.