Türkçe öğretiminde şiir
Poetry in teaching Turkish
  1. Tez No: 292940
  2. Yazar: MEHMET ALİ BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yapılan araştırmanın amacı; incelenen ders kitabını kullanan sekizinci sınıf öğrencilerinin ders kitabındaki şiir metinlerini ulaşılabilecek en ileri düzeyde alımlamalarına katkı sağlamaktır.Çalışmanın çıkış noktasını öğrencilerimizin PISA 2006 sonuçlarına göre okuma becerilerinin ikinci düzeyde yer alıyor olmaları, edebiyat ve eğitim uzmanlarının Türkçe derslerinde yer alan şiirlerin yazınsal nitelikleri ve değerlendirilme biçimleriyle ilgili olumsuz gözlemleridir. Çalışmada şiir türünden metinlerin yapısal çözümlemelerine örnek oluşturması için şiir dili gösterge bilim yöntemleri ile açıklanmış, okur odaklı yaklaşımın anlatılmasında Alımlama Estetiği kuramcılarının görüşleri temel alınarak bir tür birleşim yoluna gidilmiştir.Çalışma sonucunda ulaşılan olumlu ve olumsuz bulgular sıralanmış, şiir türünden eserlerin değerlendirilmesinde beyin fırtınası tekniğinin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to constribute the highest level reception when reading the poems in the textbook used in the eighth grade.The starting points of this study have been the facts that our students? reading abilities are found to be at the second level according to the PISA 2006 results and that literary and educational experts have negative observations about the literary qualities and methods used in evaluating the poems contained in Turkish textbook. In this study, poem?s language has been expalined by using semiotic methods to set an example fot the structural analyses of the poems, and in explaining the reader-focused approach a kind of synthesis has been used by adopting the views of the Reception Aesthetic Theoreticians.The positive and the negative findings obtained at the end of this study have been enumerated and it has been suggested that in evaluating works of art having poetic quality the technique of brain-storming ought to be used.