Âsaf Hâlet Çelebi'nin şiirlerindeki şahıs isimlerinin işlevleri üzerine bir inceleme
An analysis on the functions of personal names in the poetry of Asaf Halet Çelebi
  1. Tez No: 292964
  2. Yazar: CAN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ALTINTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Cumhuriyet devri Türk şiirinin özgün isimlerinden olmasına rağmen 2000'li yıllara kadar hak ettiği ilgiyi göremeyen Âsaf Hâlet Çelebi'nin (1907-1958) şiirlerindeki şahıs isimleri tespit edilerek onun bu isimleri şiirlerinde nasıl ve niçin kullandığı incelenmiştir. İlk defa Mehmet Kaplan tarafından bir ?kültür şâiri? olarak nitelenen Çelebi'nin şiirlerindeki şahıs isimlerini incelememizin amacı, onun nasıl bir kültür şâiri olduğunu daha net ortaya koymaktadır. Ayrıca onun şiirlerindeki şahıs isimlerini incelemek, okurların şiirlerini anlamakta zorlandığı ve pek çok kişinin bu yüzden şiirleri üzerine eğilmekten çekindiği bir şâir olan Çelebi'nin şiirinin daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The work, as master?s level of study, elaborates on how and why personal names are used by means of identifying and locating personal names in the poetry of Asaf Halet Çelebi (1907-1958), as one of the unique names of the Republican Era, yet who has not been enough paid deserved-attention until the 2000s. The primary objective of the study whilst elaborating on the works of Çelebi is to clearly how Asaf Halet Çelebi comes to assume as a poet of culture as Mehmet Kaplan has very first qualified him as a poet of culture. On the other hand, an analysis on these personal names mentioned in the works of Çelebi shall contribute to easier interpretation of the poet?s works, as a poet whose poems many have refrained on concentrating as some faced difficulties in understanding Çelebi?s poems.