Günümüzde profesyonel bağlama icrasında değişimler
- Tez No: 292963
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAYDAR TANRIVERDİ, YRD. DOÇ. DR. PINAR SOMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her kültürde değişim ve yenileşmenin olması doğaldır. Bu çalışma kapsamında, günümüz bağlama çalımındaki değişimler özetlenerek araştırma yapılmıştır. Geleneksel bağlama çalma biçimi ile bugün profesyonel alanlarda çalınan bağlama tekniği örneklenmeye çalışılmıştır. Ortaya çıkan yeni icra biçiminin, özünden kopmadan icra tekniğinin geliştiği ve de kullanım alanının genişlediği görülmüştür. Yeni gelişmeler sonucunda bağlamadaki bu çalım şeklinin Türk Halk Müziği'ne ne getirdiği bir başka çalışmanın konusu olduğundan araştırma alanı içinde yer almamıştır. Bu çalışma sırasında karşılaşılan kaynak sıkıntısı, hızla artan sayıda çalıcının bulunmasına karşılık, bu konuda yapılan bilimsel araştırma ve incelemelerin azlığını göstermiştir. Bu konudaki bilimsel çalışmaların arttırılmasının şart olduğu ve doktora düzeyinde birçok araştırmanın yapılması gerektiği açıktır. Bu çalışma, bu konuda yapılacak daha ileri çalışmalara ve konunun bilimsel platformda yöntemsel olarak daha gelişkin bir şekilde incelenmesine bir temel olacaktır.
Özet (Çeviri)
Change and Renewal in culture is one of the fixed rules.In this context,by summarizing the changes in present?s playing of bağlama we have wanted to search.So we have tried to sample the technics of bağlama which are played in professional fields at present together with traditional forms of playing bağlama.As a result of new developments, the thing what this form of playing bağlama brought to Turkish Folk Music hasn?t taken a place in the field of research because of being the subject of another work. Source difficulty met with during this work ın contrast to being many fast increasing players has shown the shortfall in scientific research and inspection that is made in this work. It is clear that an increase ın this work must be with this point and also lots of researches have to be done in postgraduate level. This work is going to be a basis for next studies in this point and for researching it more developed in scientific platforms as methodical.