An Experimental study on combustion instabilities
Yanma kararsızlıkları üzerine deneysel bir çalışma
- Tez No: 29300
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
öz YANMA KARARSIZLIKLARI ÜZERİNE DENEYSEL BİR ÇALIŞMA SERİN, Nadir Yüksek Lisans Tezi, Havacılık Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. A. Yalçın GÖ?ÜS Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Demir BAYKA Eylül, 1993, 76 sayfa Yanma kararsızlıkları havacılık itki sistemlerinin ve endüstriyel yanma odalarının önemli sorunlarıdır ve büyük arızalara neden olabilirler. Bu çalışmada, genişliyen borudaki alçak frekanslı yanma kararsızlıklarını inceliyerek yanma kararsızlıklarının kaynağı konusunda daha fazla bilgi edinmek amaçlanmıştır. Deneylerde kullanılan ölçme metodlannın doğruluğu sınandı, akışın ve geometrideki değişimlerin sistem akustiğine olan etkileri belirlendi. Düşük frekanslı yanma odası kararsızlığında frekans tercihleri belirlendi. Yanma kararsızlığı deneyleri sonucunda, alevin görüldüğü bölgedeki akustik hız titreşimlerinin alev alanında, böylece ısı ilavesinde titreşimlere sebep olduğu gözlendi. Yerel şartların kararsızlık getirip getirmeyeceği basınç maksimumu ile hız maksimumu üzerinden, ısı ilavesi maksimumu arasındaki zaman aralığının büyüklüğüne bağlıdır. Anahtar Kelimeler : Yanma kararsızlığı, Rayleigh kriteri, borularda akustik. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 618.01.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERIMENTAL STUDY ON COMBUSTION INSTABILITIES SERÎN, Nadir M.S. in Aeronautical Engineering Supervisor : Prof.Dr. A. Yalçın GÖ?ÜS Co-Supervisor : Prof.Dr. Demir BAYKA September, 1993, 76 pages Combustion instabilities pose crucial problems in aerospace propulsion units as well as in industrial combustion chambers and may cause catastrophic failures. To have a better knowledge about the origin of chamber instabilities and frequency selection by investigating low frequency chamber instability in a divergent duct is the main purpose. The measurement techniques used are verified, the influences of flow field and variable cross- section on system acoustics are experimentaly determined. The frequency selection of the low frequency chamber instability in a divergent duct is evaluated. It has been observed that acoustic velocity fluctuations result in fluctuations of flame area, hence of heat release. Local conditions may or may not cause instability depending on the time lag between the pressure maximum and heat release maximum, via velocity maximum. Key Words : Combustion instability, Rayleigh criterion of combustion instability, acoustics in ducts. Science Code: 618.01.03 m