POY tekniği ile üretilen naylon 66 filamentlerinde kondüsyonlamanın etkisi
- Tez No: 29301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
- i - O 2 I T Poliamid lifleri polar uç gruplara sahip oldukların dan ortam neminden çok etkilenirler. Morfolojik yapının ge lişmesine (kristalleşme ve oryantasyon) bağlı olarak mekanik ve adsorbsiyon özellikleri de nem şartlarına göre farklılık lar gösterir. Bu farklılık ipliğin daha sonraki çekim işlemi nin kolaylığı, düzgünlüğü ve çekilebilme oranına etki eder. POY tekniğinde kondüsyonlama safhası yoktur ve iplik 4000-5000 m/dak sarım hızıyla elde edildiği için belli bir o- rana kadar kısmen çekilmiştir. Deneylerde kullanılan POY PA 66 bobinlerinin Eikomet- re, üster değerleri ve % yag oranları tayin edilerek, deney sonuçlarını etkileyecek derecede farklılıklara sahip ol madıkları saptandıktan sonra, iplikler klima şartlarında
Özet (Çeviri)
- İÜ - âBSTRâCT Because polyamide fibers contain polar end groups, they are affected considerably from the ambient humidity. Changes in humidity contidions can bring about some differen ces in the development of morphologcial structure Ccrystalli- nlty and orientation) thus? resulting mechanical and adsobti- on properties are also affected to different extents. These changes are better followed during the subsequent drawing stage by the ease of drawing process, regularity of filaments and the degree of drawabiiity. POY system does not include conditioning stage and because filaments are processed with 4000-5000 meter per minute take-up speed, they are obtained in partially oriented form. To make sure that the regularity of fibers are within the acceptable processing limits and the errors of experimen tal results found in the present work are only confined to the changes in conditioning time, POY PA 66 bobbins have been checked by Elkometer, Uster and percentage of spin-finish have been determined before the fibers are used in the expe riments. Then the filaments have been conditioned at 25°C, 65 % relative humidity for different periods of time between two hours, up to one month.-iv in the present study, water content, diameter, bire- frence, viscosity, shrinkage to boiling water, elongation, tenacity and density of fibers are determined in order to elucidate the effect of conditioning time. The results are taken as the average of at least three and at most twenty individual measurements according to the sensitivity of the methods used and tabulated together with their standart deviations. Comparison of the results with unconditioned (origi nal) fibers showed that conditioning did not make any poziti- ve or negative changes in the morphological and mechanical properties of filaments. Apart from that no differences were observed in the measured values of these properties with the conditioning time. It is concluded that the problems experienced whether during the spin-draw process or in the later use of POY PA 66 flat filaments are not in any way related to the conditioning but may be due to some changes in the spinning or later pro cessing paremeters»