Büyük prematürler ile küçük prematürelerin somatik ve norögelişimsel özellikleri ve etki eden faktörler postnatal risk factors on somatic growth and neurodevelopment of premature infants.
- Tez No: 293023
- Danışmanlar: DR. SULTAN KAVUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç:Bu çalışmada amacımız büyük prematüreler ile küçük prematürelerin somatik ve nörogelişimsel özelliklerini irdelemek ve etki eden prenatal,natal ve postnatal risk faktörlerini belirlemek idi.Materyal ve Metod: 2007 yılında doğan Neonatoloji Ünitemizde izlenen 32.gebelik haftası ve altındaki (küçük prematüre;kontrol grubu) 163 olgu ile 33.gebelik haftası ve üstünde (büyük prematüre;çalışma grubu) 240 olgu,kronolojik postnatal ortalama 42.ayda çalışmaya alındı.Olguların nörogelişimsel durumu nörolojik muayene ve Denver II Gelişimsel Tarama Testi ile yapıldı.Somatik büyümenin değerlendirilmesinde boyca büyüme geriliği Neyzi ve arkadaşlarının persantil eğrisine göre yapıldı,ayrıca genetik özellikler hesaba katılarak hedef boy hesaplandı.Bulgular: Major nörolojik sekel oranı çalışma grubunda % 2,4;kontrol grubunda % 13,9 olarak saptandı.Major nörolojik sekel çalışma grubunda;serebral palsi 3 (% 1,2),epilepsi 2 (%0,8),posthemorajik hidrosefali 1 (%0,4);kontrol grubunda serebral palsi 10 (% 6),posthemorajik hidrosefali 5 (%6,9),sağırlık 2 (%1,2),körlük 2 (%1,2), epilepsi 4 (%2,4) olguda saptandı.Nörogelişimsel morbiditeye etki eden faktörlerden 5.dk APGAR skoru,doğum salonunda resüsitasyon ve erkek cinsiyet anlamlı bulundu(p0,05).Yoğun bakım ünitesinden taburcu edildikten sonra büyük prematürelerin 73'ü (%30,4),küçük prematürelerin 78'inin (%47,8) rehospitalize edildiği görüldü.Küçük prematürelerin anlamlı yüksek oranda akciğer sorunları ile yatırıldığı(p0,05).Sonuç:Riskli yenidoğan grubundaki prematürelerin postneonatal dönemde deneyimli ekip tarafından,aile ile iş birliği yaparak izlem polikliniğinde takip edilmesi ve koruyucu hekimlik uygulamalarının yapılması,somatik ve nörogelişimsel prognozu olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to evaluate and determine the antenatal, natal and postnatal risk factors on somatic growth and neurodevelopment of premature infants.Materials and Methods: 163 cases born earlier than 32th gestational week (small premature group and control group) and 240 cases born later than 33th gestational week (big premature group and study group) included after app. 42 month postnatal follow up in the study. Neurodevelopment assessed by neurologic examination and Denver 2 developmental screening test. Evaluation of somatic growth retardation is based on the national percentile chart and target height.Results: Neurological disturbance rate was %2.4 in the study group and %13.9 in the control group. In the study group was there 3 cases with cerebral palsy (%1,2), 2 cases with epilepsy (%0.8), and 1 case with post hemorrhagic hydrocephalus (%0,4), on the contrary there was 10 cases with cerebral palsy (% 6) , 5 cases with post hemorrhagic hydrocephalus (%6,9) , 2 cases with deafness (%1,2) , 2 cases with blindness (%1,2) ,4 cases with epilepsy (%2,4) in the control group. 5 minute apgar score, postnatal resuscitation and male gender was found effective on neurodevelopment morbidity.