Sakarya ili Beşköprü (Sangarios, Justinianus Köprüsü)'nün koruma ve restorasyon önerisi
The restoration and conservation proposal of Beşköprü (Sangarios, Justinianus Bridge) in Sakarya
- Tez No: 293038
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN M. HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
Bu çalışma, Sakarya ili, Adapazarı merkez ilçesinde ve Çark Suyu'nun kolları üzerinde yer alan, Doğu Roma (Bizans) İmparatoru Justinianus döneminde (h.d. M.S. 527-565) yaptırılarak günümüze kadar ulaşabilmiş olan Beşköprü ve ek yapılarını konu etmektedir. Çalışma, köprü ve yapılarının mevcut durumunun belgelenerek araştırılmasını, elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi sonucu hazırlanan restorasyon önerisini içermektedir. Söz konusu çalışmaları içeren, metin ve çizimlerden oluşan tez çalışması, 9 bölümden oluşmaktadır. Amaç, kapsam ve yöntemi anlatan giriş bölümüyle başlayan çalışmanın, 2. Bölümünde tez konusu köprü ve yapılarının bulunduğu bölgenin coğrafi ve tarihi bilgilerine yer verilmiştir. 3. ve 4. Bölümlerde köprü ve ek yapılarının tarihi verileri ile mevcut durumunun tanımı yapılmıştır. Tarihi ve teknik verilerin analizlerinin anlatıldığı 5. Bölümden sonra, 6. Bölüm benzer örneklerin değerlendirilmesiyle elde edilen karşılaştırmalı çalışmalar ve sonuçları, 7. Bölüm 5 ve 6. Bölümlerin değerlendirilmesiyle sunulan restitüsyon önerisi ile devam etmektedir. Koruma kararları ve müdahalelerin belirlendiği restorasyon sürecinin anlatıldığı 8. Bölümden sonra, tez çalışması 9. Bölüm olan sonuç ve önerilerle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study relates particularly with the Beşköprü which dates back to Eastern Roman (Byzantine) Emperor Justinianus period (527-565 A.D.) located on branch of Çark Stream in the central district of Adapazarı in Sakarya. The study covers the researches to evidence the existing conditions of the bridge and the related structures along with the recommendations for restoration works upon evaluation of the data acquired. The study which includes the text and the drawings comprising the mentioned works has 9 sections. The study which begins with the introductory section briefing the objective, scope and method proceeds with geographical and historical information concerning the location of the bridge and the structures in the 2nd section. In the 3th and 4th sections, the historical data of the bridge and the appurtenances have been defined together with the current status of the same. After analyzing the historical and technical data in section 5, the comparative studies and the pertinent results obtained through the assessment of the examples of similar nature are given in section 6, followed in section 7 with recommendations for restitution as set out in sections 5 and 6. While the restoration processes in which conservation decisions and interventions are defined, are given in section 8, the study ends up with the recommendations and conclusion in section 9.