Galata Ticaret Han restorasyon projesi
Galata Ticaret Han restoration project
  1. Tez No: 293039
  2. Yazar: ZEREN ÖNSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. YILDIZ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışma konusu olan Galata Ticaret Han, İstanbul İli, Beyoğlu İlçesi, Arap Camii Mahallesi, Perşembe Pazarı Caddesi ve Galata Mahkemesi Sokak üzerinde yer almaktadır.Şahıs ve Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan Galata Ticaret Han, İstanbul I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, 13.11.1979 gün ve 560 sayılı karar uyarınca tescillenmiş ve koruma gurubu II olarak belirlenmiştir. Yapı aynı zamanda, 07.07.1993 gün ve 4720 sayılı karar ile belirlenen Kentsel Sit Alanı içinde bulunmaktadır.Galata Ticaret Han, biri 1881 yılında diğeri ise daha erken dönemde inşa edilen iki farklı yapının ilişkilendirilmesiyle biçimlenmiştir. Han, Fetih öncesi Ceneviz Kolonisi sınırları içindeki oluşumun ve 19. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'daki ticari ortamın Galata'daki mimari biçimlenişe yansımasının bir örneğidir. Galata Ticaret Han, Tütün Rejisi 1892 yılında Alexandre Vallaury tarafından Voyvoda Caddesi üzerinde inşa edilen yeni binasına taşınana kadar Reji'nin genel yönetim merkezi olarak kullanılması açısından da önem taşımaktadır.Yapı, kullanıcı istekleri ve gereksinimleri doğrultusunda birtakım onarımlar geçirmiştir. Her ne kadar zaman içinde bakımsız kalmış mekânlara sahip olsa da özgün işlevi olan ticaret fonksiyonunu devam ettirmiş ve mimari tasarım özellikleri açısından günümüze korunmuş durumda ulaşmıştır.Bitişik nizamlı olan kâgir yapı, Galata Mahkemesi Sokak üzerinde yer alan giriş kotunu tutan 1004,39 m²'lik bir alan üzerine inşa edilmiştir. Perşembe Pazarı Caddesi kotunda bulunan ikinci girişin sağlandığı ara kattan itibaren birinci ve ikinci normal katlarda kat alanı 1285 m²'ye ulaşmaktadır. Özgün tasarımında bulunmayan ve dükkânları barındıran iki kat yüksekliğindeki betonarme birim ise, 1980'lerde yapının avlusuna eklenmiştir.Tez çalışması kapsamında Galata Ticaret Han'ın mevcut durumunun detaylı bir şekilde belgelenerek yapım tekniği ve malzemesi hakkında bilgi sahibi olunması, özgün niteliklerinin ve bu doğrultuda yapının korunmasına yönelik müdahale kararlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Yapının ilk yapımından itibaren sahip olduğu ticaret işlevinin yeni kullanım önerisinde de farklılaşarak sürdürülmesi tezin amaçlarındandır. Üretimin sanat ağırlıklı olduğu bu yeni kullanımda, ürünlerin paylaşımı ve satışının da yine yapı içinde gerçekleşmesi düşünülmektedir. Galata Ticaret Han'da kurulması önerilen `Kent Müzesi', yapı ve ona bağlı olarak çevresinin tarihsel gelişimini yansıtacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study, Galata Ticaret Han is located in İstanbul-Beyoğlu, Arap Camii district on the Perşembe Pazarı Street and Galata Mahkemesi Street.Galata Ticaret Han which is a both personal and General Directorate of Foundations property was registered and recorded as group II historical structure by İstanbul Cultural and Natural Heritage Protection Committee I on 11.13.1979 and 560 verdict number. Also the building is within the Urban Historic Preservation Area that was developed by the 4720 verdict on 07.07.1993.Galata Ticaret Han was formed by the association of two buildings; one was built in 1881 and the other earlier. Han is an example of the reflection of Genoese colonial formation before the conquer and the commercial environment of İstanbul in the second half of the 19th century on the architectural formation. Galata Ticaret Han has also hosted Tobacco Company as the general management building until 1892 when moved to its new building constructed by Alexandre Vallaury on Voyvoda Street.The building has undergone some repairs in accordance with the users? demands. Although the building has sites that were neglected over time it maintained its original purpose of trade function and reached to present time while protecting its architectural design features.The masonry building which is in adjacent order was built on an area of 1004.39 m² at the entry level on Galata Mahkemesi Street. The second entry on the Perşembe Pazarı Street provides a mezzanine and the area of the first and second floor reaches to 1285 m². The two-story high reinforced concrete building that hosts the shops was not present in the original design but was added to the courtyard of the building in the 1980s.In this thesis the documentation of the current situation of Galata Ticaret Han in detail along with the construction techniques and building material information was accomplished and determination of conservational interventions whilst protecting the original nature and the structure itself was aimed. In the restoration project, maintenance of the building?s trade functions since its use with some kind of differentiation was proposed. In this new use the main production is arts and sharing and selling the products within this building is considered. The `City Museum? that will surely reflect the historical development of the structure as well as the environment in which Galata Ticaret Han was established.