İnternet ve söylentiler
Internet and rumours
  1. Tez No: 293045
  2. Yazar: SEVGİ GÖRKEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. KAYHAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çinde bulundugumuz yüzyıl, yaygın bir korku ve kaos ortamının yasandıgı birdönem olarak karsımıza çıkmaktadır. Bunun yanında bilgiye erisimin ve iletisimingeçmis yüzyıllara oranla çok daha kolay ve hızlı oldugu da bilinmektedir. nsanlarınbilgiye erismeleri ve iletisim kurmaları özellikle internet aracılıgıyla interaktif birsekilde bu kadar kolayken, özellikle de internette e-postalar aracılıgıyla yayılansöylentilerin varlıgını nasıl açıklayabiliriz? Bu söylentiler, toplumsal anlamda artarakalgıladıgımız güvensizlik, risk ve korkuların Internet aracılıgıyla yayılmasının birtezahürü olarak yorumlanabilir mi? Bu söylentiler aslında bize neleri anlatmaktadır?Arastırmamızda bu gibi sorulara cevaplar aranmaya çalısılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current century we live in appears as the age of widespread fears and chaos. Beside this,the access to the knowledge and communication has become much faster and much easiercompare to the previous centuries. While it is so much easy to get access to the interactivecommunicate and get information, through, especially from internet, how do we explain theprevalent occurrence of Internet rumours? Can they be interpreted as the manifestation of theincreased sense of social insecurity risk and fears that are spread through the increased use ofInternet? What those rumours actually tell us? In this research we are seeking to answer thesequestions.