En az müdahale ile uygulanan dental tedavilerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of minimal intervention dental treatment
- Tez No: 293049
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
En az müdahale ile uygulanan dental tedavilerin etkinliğinin değerlendirilmesiDiş çürüğü insanlarda en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardandır. Son yıllarda, çürük dişlerin tedavisinde yeni bir yaklaşım ortaya koyan `En Az Müdahale ile Dental Tedavi (EMDT)' tanımlanmıştır. Kanıta dayalı bu diş hekimliği yaklaşımı, çürüğü bakteriyel bir hastalık olarak tanımlamanın yanı sıra, bireylerin çürük risk seviyesini belirleyerek, hastalığa karşı korunmada hastaların eğitilmesi ve yönlendirilmesi üzerine önemle durmuştur. Ayrıca, bu yöntemde çürüğe ilk müdahalede en az madde kaybının sağlanması, çürüğün remineralize edilerek iyileştirilmesi ve fluorid salımı yapabilen biyolojik özelliği iyi olan bir restoratif materyalin kullanılmasını esas almaktadır.Bu çalışmanın amacı, EMDT'nin etkinliğini değerlendirmektir. Bunun için EMDT'nin prensiplerinden olan çürük risk seviyesinin belirlenmesinde uygulanabilen Cariogram programının değişkenlerinden tükürük Streptokokus mutans (S. mutans), tükürük akış oranı (TAO), tükürük tamponlama kapasitesi (TTK), plak indeksi (Pİ), fluorid kullanımı ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek, zamana göre değişimini incelemek ve bu faktörlerin çürük oluşumu üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Ayrıca, değişkenler ölçülüp Cariogram programında değerlendirildikten sonra, programda belirlenen tanımlamalar olan şartlar (mevcut çürüğü durumu ve hastalıklar), diyet (diyet içeriği ve sıklığı), bakteri (plak miktarı ve S. mutans) ve duyarlılık'tan (TAO ve TTK) hangisinin çürük oluşumunda daha etkili olduğunu belirlemektir. Bunun yanısıra, Cariogram programı kullanılarak bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrasındaki 18.aydaki çürük risk seviyesini belirleyerek, programın oral hijyen bakımı konusunda etkinliğini değerlendirmek ve minimal kaviteler açılarak uygulanan restoratif uygulamaları USPHS klinik değerlendirme kriterlerine göre değerlendirmektir.Bu çalışma, T.C. Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Cengiz OKTAY Kliniği'ne başvuran yaşları 6-7 (6,47±0,29) arasında olan toplam 67 (35 erkek, 32 kız) çocukta yürütülmüştür. Çalışmaya katılan çocuklar Anabilim Dalı'na çürük tanısıyla gelen; ancak, henüz tedavisine başlanmamış, ağzında hiç restorasyon bulunmayan, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, son 2 hafta içinde antibiyotik kullanmamış, süt dişinde derin çürükleri bulunmayan çocuklardan seçilmiştir. Çocuklardan çürük sayısına göre 2 grup (Grup-1; dmft>5 ve Grup-2; dmft 0,05). Cinsiyet ve preperasyonun tipi bakımından da farklılığın anlamlı olmadığı tespit edilmiştir (P>0,05). Grup-1 ve Grup-2 çürük artışı bakımından kıyaslandığında farklılığın anlamlı olduğu belirlenmiştir (P0,05). Buna karşın TAO, TTK, Diyet faktörleri ve Pİ'nin çürük artışı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEvaluation of effectiveness of minimal intervention dental treatmentDental caries is one of the most frequent bacterial infection in human. In last years, new method called“ minimal intervention dental treatment (MIDT)”has been described. This dentistry approach based on a proof, emphasises the importance of training and guiding the patients by determining the level of dental caries in addition to describing the dental caries as a bacterial infection. Besides, in this method, providing less material lost in the first intervention to dental caries, curing decay by remineralization of the tooth and using restorative dental material capable of secreting fluorid are taken as a basis.The aim of this study is to evaluate the effectiveness of MIDT. In this puspose, salivary streptococcus mutans (S. mutans), salivary flow rate (SFR), salivary buffering capacity (SBC), plaque index (PI), and use of fluorid which are all the variables of Cariogram programme applicable for determining caries level which is one of the principles of MIDT are determined, their changes in time are examined and the effectiveness of these factors on caries formation is examined. Besides, which one of the descriptions which are conditions (existing decay situtation and diseases), diet (diet ingredients and frequency), bacteria (amount of plaque and S. mutans) and suspectively (SFR and SBC) is more effective on caries formation is determined. In addition, by determining the caries risk level 18 months before and after treatment by the help of Cariogram programme, effectivenes of the program on oral hygienic care is determined and restorative applications performed by opening minimal cavities are evaluated according to USPHS clinic evaluation criteria.This study was conducted with 67 children (35 males, 32 females) applied to Republic of Turkey Atatürk University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics, Dr. Cengiz OKTAY Cilinics, with the age of 6-7 (6,47±0,29). Children included to the study were chosen from the children who came to the department with caries diagnosis but not started to treatment, having no restoration, no systemic disease, no use of antibiotics in the last month and no deep caries in baby teeth. According to number of decay, children were grouped into 2 (Group-1; dmft>5, Group-2; dmft0.05). Difference according to gender and preparation type was detemined as not statistically significant (p>0.05). The difference between groups 1 and 2 was statistically significant when examined according to decay increase.According to decay increase, differences between the ones with S. mutans scores 0-1, were statistically insignificant (p>0.05). In spite of that, SFR, SBC diet factors and PI were determined as effective on decay increase. While according to Cariogram programme, the decay protection probabilities were 6% for group 1 and 83% for Group-2 before the treatment; 18 months after the treatment, these values were increased to 32% for Group-1 and 98% for Group-2. The most important factors responsible for decay before the treatment and 18 months after the treatment were suspectively [57%, 12%, respectively (fluorid programme, SFR, SBC)] and diet (20%, 35%, respectively). For group 2, in decay formation before treatment, suspectively and diet were equal with a ratio of 6%. 18 months after treatment, decay protection probability reached 98%, the factors that could cause a decay did not have a meaning.