Salnamelerde Bayezid Sancağı
Yearbooks Bayezid Ensign
  1. Tez No: 293059
  2. Yazar: CEMAL ERSÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OFLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Salnamelerde Bayezid sancağında mülkî ve mahallî idare şöyledir. Başında sancak beyinin bulunduğu meclis-i idare-i livâ, köylüye ve çiftçiye kredi vermek üzere kurulan menfaat sandıkları, başında kaymakam olan meclis-i idare, belediye başkanını seçilenler arasından hükümetin atadığı ?meclis-i belediye? ve kazalarda bulunan de'avî mahkemeleri ile bunların temyiz merci olan Sancak merkezlerinde bulunan meclis-i temyiz-i livâ ile hukuk işlerinin yürütüldüğü, büyük aşiretlerin müdür sorumluluğunda bizzat sancak merkezine bağlı, sancak merkezinden yönetildiği bir yönetim vardır.
Özet (Çeviri)
Yearbooks Bayezid Sandjak civil and local administration is as follows. Starboard of the brain at the beginning of the administration council-i-i Liva, established to provide credit to peasant farmers and benefit funds, the council-i administration at the beginning of the prefect, appointed by the mayor elected from among the government,“the municipal council-i”and the courts of accidents with the de'avî Sanchez appeals to their authority and the appeals centers in the council-i-i Liva work is being carried out with the law, the responsibility of a large tribal manager personally connected to the center flag, banner, a management center are managed.