Entübe ve sedatize yoğun bakım hastalarının pozisyon verme ve aspirasyon sırasındaki ağrı davranışları
Pain behaviours of intubated and sedated intensive care patients during positioning and aspiration
- Tez No: 293063
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma; bir üniversite hastanesinin Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım ünitesinde tedavi olan entübe ve sedatize hastaların pozisyon verme ve aspirasyon esnasındaki ağrı davranışlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirildi.Araştırmanın evrenini, ilgili kurumun yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 423 hasta, örneklemini ise anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde 24/05/2011 - 28/03/2012 tarihleri arasında tedavi alan ve araştırma koşullarını taşıyan entübe ve sedatize 182 hasta oluşturdu.Çalışmada veriler, literatür incelemesi ve uzman görüşü dikkate alınarak geliştirilen Veri Toplama Formu (VTF), Davranışsal Ağrı Ölçeği (DAÖ) ve Ramsay Sedasyon Ölçeği (RSÖ) ile toplandı.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17.0 istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edildi. Elde edilen bulgular % 95 güven aralığında 0,05 anlamlılık düzeyinde yorumlandı.Araştırma sonucunda; entübe ve sedatize hastaların aspirasyon ve pozisyon verme esnasında ağrılarının, girişim öncesine göre arttığı, aspirasyon esnasında hastaların pozisyon vermeden daha fazla ağrı hissettiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at a university hospital Intensive Care Unit of Anaesthesia and Reanimation, intubated and sedated patients in the treatment of pain behavior in order to determine the position at the time of export, and aspiration was performed.Population of the study, 423 patients treated in intensive care unit of the organization, and the sample between the anesthesia and intensive care treatment in the intensive care unit and research conditions 24/05/2011-28/03/2012 intubated and sedated with 182 patients were enrolled.The study data, literature review and expert opinion developed by taking into consideration the Data Collection Form, the Behavioral Pain Scale (BPS) and the Ramsay Sedation Scale (RSO) were collected by the data obtained in this study were analyzed using the statistical package SPSS 17.0. The findings were interpreted 95% confidence interval 0.05 significance level.Results of this study of patients intubated and sedated to the position during aspiration and pain, increased compared to before intervention, felt more pain during suctioning of patients without the position it finds