İnsan periferik kan lenfositlerinde hypericum heterophyllum vent. türünün mikronükleus, mitotik indeks ve replikasyon indeksi üzerine etkileri
The Effects Of Hypericum Heterophyllum Vent. On Micronucleus, Mitotic Index And Replication Index In Perıpheral Blood Lymphocytes
- Tez No: 293080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hypericum türleri binlerce yıldır Türkiye'de geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Bu çalışmada Hypericum heterophyllum'un genotoksik etkilerini belirlemek için su ekstraktları ile insan lenfositleri inkübe edildi. Artan ekstrakt konsantrasyonları mikronükleus oranını indükledi. Mikronükleus oranındaki artış, yüksek konsantrasyonlarda Hypericum heterophyllum türünün karsinojenik ve genotoksik olabileceğini göstermiştir. Mitotik indeks ve replikasyon indeksi değerleri de Hypericum heterophyllum'un artan ekstrakt konsantrasyonları ile yükselmiştir. Bu sonuçlar Hypericum heterophyllum türünün proliferatif özellikler ve proliferatif etkiler kadar sitotoksik özellikler ve sitotoksik etkiler gösterebileceğini işaret etmektedir. Mikronükleus ile yaş arasında pozitif korelasyon gözlenmiştir. Ayrıca bayanların ve erkeklerin mikronükleus oranları arasında da pozitif korelasyon gözlenmiştir. Yaş ile mitotik indeks ve replikasyon indeksi değerleri arasında ise negatif korelasyon gözlenmiştir. Mikronükleus, mitotik indeks ve replikasyon indeksi üzerine bu türden izole edilen ana bioaktif bileşiklerin etkilerinin belirlenmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hypericum species have been used in traditional medicine in Turkey for thousands of years. In this study, in order to determine the genotoxic effect of Hypericum heterophyllum, human lymphocytes was incubated with the aqueous extracts. The increasing extract concentrations of Hypericum heterophyllum induced micronucleus rate. The rise of micronucleus shows that Hypericum heterophyllum at high concentrations may become carcinogenic and genotoxic. Mitotic index frequencies and replication index values increased with increasing extract concentrations of Hypericum heterophyllum too. The results indicate the cytotoxic effects as well as proliferative effects and suggest that the extracts of the compounds exhibit cytotoxic properties as well as mitotic and proliferative properties. The positive correlation was observed between micronucleus and age. Also, the positive correlation was observed between micronucleus rates of female and male. The negative correlations were observed between mitotic index and age, replication index and age. Further studies will be needed to determine the effects of the main bioactive components isolated from this species on micronucleus, mitotic index and replication index.