Bazı Minuartia taksonlarının karyotip analizi
The karyotype analysis of some Minuartia taxa
  1. Tez No: 293081
  2. Yazar: NESLİHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Minuartia anatolica var. phyrgia, Minuartia anatolica var. scleranthoides, Minuartia corymbulosa var. gypsophilloides ve Minuartia aksoyi taksonlarının karyotipik karakterleri, mitotik metafaz kromozomları, monoploid idiogramları ilk kez belirlenmiştir. Somatik metafaz analizlerine göre kromozom sayıları ve karyotip formülleri, Minuartia anatolica var. phyrgia için 2n = 24 = 14m + 6sm + 4st, Minuartia anatolica var. scleranthoides için 2n = 14 = 6m + 8sm, Minuartia corymbulosa var. gypsophilloides için 2n = 14 = 6m + 4sm + 4st ve Minuartia aksoyi için 2n = 30 = 14m + 10sm + 6st şeklindedir. Taksonların karyotiplerinde satellit gözlenmedi. Karyotip asimetrileri Stebbins sınıflandırması, As K% (karyotip asimetri indeksi), TF% (toplam form yüzdesi), Rec ve Syi indeksleri, A1 (kromozomiçi asimetri indeksi) ve A2 (kromozomlararası asimetri indeksi) indeksleri, DI (dağılım indeksi), A indeksi (karyotip asimetrisinin derecesi) ve AI (asimetri indeksi) gibi birçok farklı metot ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, karyotypic characters, mitotic metaphase chromosomes, monoploid idiogram and karyogram of Minuartia anatolica var. phyrgia, Minuartia anatolica var. scleranthoides, Minuartia corymbulosa var. gypsophilloides and Minuartia aksoyi were determined for the first time. Analysis of somatic metaphases showed that the chromosome numbers and the formulas of these taxa were 2n = 24 = 14m + 6sm + 4st for Minuartia anatolica var. phyrgia, 2n = 14 = 6m + 8sm for Minuartia anatolica var. scleranthoides, 2n = 14 = 6m + 4sm + 4st Minuartia corymbulosa var. gypsophilloides and 2n = 30 = 14m + 10sm + 6st for Minuartia aksoyi. No satellites were observed in the karyotype of these taxa. Karyotype asymmetry was estimated by many different methods namely such as Stebbins classification, As K% (karyotype asymmetry index), TF% (total form percent), the Rec and Syi indices, the A1 (intrachromosomal asymmetry index) and A2 (interchromosomal asymmetry index) indices, DI (dispersion index), A index (the degree of asymmetry of karyotype) and AI (asymmetry index).