Investigation of drug-related changes on bone tissues of rat animal models in healthy and disease states
Sıçan hayvan modellerinde kemil dokusundaki ilaca bağlı değişimlerin sağlık ve hastalık durumlarında araştırılması
- Tez No: 293097
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN, YRD. DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biyokimya, Biyoloji, Biophysics, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Hastalık ve ilaç alakalı kemik bozuklukları toplumda hızla artış göstermektedir. Sinir dokusunun bozulumu ile ilgili hastalıkların ve metabolik dengesizliklerin tedavisinde kullanılan ilaçlar, kemik dokusu üzerinde negatif etki veya pozitif etki gösterebilirler.İlk çalışmada, Karbamazepin ve epileptik nöbetlerin kemik dokusu üzerindeki olası yan etkileri, FTIR, sinkrotron-FTIR mikrospektroskopisi, AFM ve mikro- ve nano-sertlik ölçüm analizleri ile incelenmiştir. Mevcut çalışma ile hem epileptik nöbetlerin hem de ilaç tedavisinin kemik dokusu üzerindeki etkileri ayırt edilerek, ilk kez rapor edilmektedir. Karbamazepin'in yanısıra, epilepsi ve epileptik nöbetler de kemik güçlülüğünde azalmaya neden olmaktadır. Biyokimya çalışmalarında, hem epileptik hem de ilaç verilmiş sıçanların, vitamin D katabolizmasını sağlayan 25-hidroksivitamin D-1?-hidroksilaz enziminde artışa neden olarak, vitamin D yetersizliğine neden olduğu görülmüştür.İkinci çalışmada, sıklıkla kullanılan bir kolesterol düşürücü ilaç olan Simvastatin'in olası pleyiotropik (pozitif) etkileri (ATR)-Fourier kızılötesi dönüşüm (FTIR) spektroskopisi ile incelendi. Mevcut çalışma Simvastatin'in kemik protein yapısı ve lipit konformasyonu üzerindeki doza bağlı etkilerini inceleyen ilk çalışmadır. ATR-FTIR çalışması, hem düşük hem de yüksek dozun kemik dokularını güçlendirmesine rağmen düşük dozun kemiği güçlendirmede daha etkili olduğunu göstermiştir. Yapay sinir ağları analizi, yüksek doz da tibia kemik dokusunun protein ikincil yapılarında, antiparalel ve agrega beta plaka tabakasında ve düzensiz sargıda bir artma olduğunu ve buna bağlı olarak protein yapı bozukluğunu göstermiştir. Ayrıca, yüksek doz Simvastatin tedavisi lipit peroksidasyonuna ve lipit membranı düzensizliğine neden olabilmektedir. Lipit peroksidasyonu yüksek doz Simvastatin'in kemik dokusu üzerindeki pleyiotropik etkilerini kısıtlayabilmektedir. Bu çalışma sonuçları göstermektedir ki, düşük doz Simvastatin kullanımı kemik dokusu üzerinde hem daha etkili sonuçlar vermektedir, hem de yüksek doz kullanımına nazaran daha güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Disease- and drug-related bone disorders are rapidly increasing in the population. The drugs which are used for the treatment of neurodegenerative diseases and metabolic derangements, may have negative or positive effects on bone tissues.In the first study, the possible side-effects of Carbamazepine and epileptic seizures on bone structure and composition were investigated by FTIR and synchrotron-FTIR microspectroscopy, AFM and micro- and nano-hardness analysis. The effects on the blood parameters, bone turnover and vitamin D metabolism were also investigated by ELISA and western blot analysis. The current study provides the first report on differentiation of the effects of both epileptic seizures and AED therapy on bones. Besides Carbamazepine treatment, seizures also caused a decrease in the strength of bone. The biochemical data showed that both the epileptic and drug-treated groups decreased vitamin D levels by increasing the vitamin D catabolism enzyme; 25-hydroxyvitamin D-24-hydroxylase.In the second study, the possible pleiotropic (positive) effects of cholesterol lowering drug; Simvastatin on bones were investigated by ATR-FTIR spectroscopy. The current study provides the first report on dose-dependent effects of simvastatin on protein structure and lipid conformation of bones. ATR-FTIR studies showed that although both high and low dose simvastatin strengthen bones, low dose simvastatin treatment is much more effective in increasing bone strength. Neural network analysis revealed an increased antiparallel and aggregated beta sheet and random coil in the protein secondary structure of high dose group implying a protein denaturation. Moreover, high dose may induce lipid peroxidation which limit the pleiotropic effects of high dose treatment on bones. This study clearly demonstrated that using low dose simvastatin is safer and more effective for bone health than high dose simvastatin treatment.