İşyeri hekimliğinde insangücü planlaması için iş analizi ve simülasyon yaklaşımı
Work analysis and simulation approach for occupational health manpower planning
  1. Tez No: 293096
  2. Yazar: ÖMER HINÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. NOYAN OĞULATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İşyeri Hekimlerinin eğitimi ve ülke kaynaklarına göre ne kadar kişinin istihdamedileceği Anayasa ve Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'na göre Sağlık Bakanlığı'nın yetkisindedir. Ülkemiz hekim açısından fakirdir ve Dünya Sağlık Örgütü AvrupaBölgesi'nde 53 ülke arasında hekim sayısı bakımından 52. sıradadır. Örnek verilecekolursa bu sıralamada Litvanya 7., Estonya 27., Makedonya 44., Azerbaycan 13. ve Ermenistan 14. sırada yer almaktadır.Normal nüfusta günde 35 kişide 1 vatandaşımız poliklinik hizmeti almaktadır. İşyeri hekimliğinde ise işçilerimiz 130 kişide 1 kişi poliklinik hizmetine başvurmaktadır. Ülkemizde Hekim azlığı sebebi ile 3500 nüfusa 1 Aile Hekimi planlanmaktadır. Ki bu nüfusta; bebekler, gebeler, lohusalar, kronik hastalar, yatalakhastalar gibi bakıma ihtiyaç vatandaşlarımız çoğunluktadır.Bu çalışmada hekim sayısının çok yetersiz olduğu ülkemizde İşyeri Hekimiistihdamının uluslararası standartlara uygun olarak yeniden planlanması yapılmıştır. Bulunan sonuçların performansı simülasyon modeli ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Constitutional Law and to Main Law of Health Services, theMinistry of Health was authorized by the education of occupational physicians andthe planning of how many people should be employed in occupational health system.The number of doctors are insufficient in our country and in 53 countries of WHOEuropa,Turkey is 52. For example; Lithuania is 7, Estonia is 27, Macedonia is 44,Azerbaijan is 13 and Armenia is 14.In normal population, 1 to 35 people are using health service daily. Thisnumber is1 to 130 in occupational health services. Because of insufficient number ofdoctors in our country, 1 to 3500 ratio was planned in Family Medicine System. Itshould be noted that the majority of this population is infants, pregnants, maternity,chronic patients and bedridden.In this study, our aim is to re-organize the manpower planning of employment of occupational health physician according to international standarts inour country which has a very insufficient number of physicians. The performance ofresults were tested with simulation modelling.