Mobil cihazlar üzerinde 3-boyutlu arttırılmış gerçeklik arayüz yazılımı geliştirme
Development of 3-d augmented reality software interface on mobile devices
- Tez No: 293136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Arttırılmış gerçeklik, gerçek dünyadan alınan görüntülerle bilgisayar ortamında oluşturulan görüntülerin birbirleri ile gerçekçi bir şekilde karıştırılması, örtüştürülmesi sürecidir. Bilgisayar ortamında oluşturulan 3-boyutlu modellerin, animasyonların ve çeşitli sanal materyallerin gerçek dünyada konumlandırılmasına olanak sağlayan arttırılmış gerçeklik kavramı, gerçek dünyanın zenginleştirilmesini, daha faydalı ve işlevsel hale getirilmesini mümkün kılmaktadır.Takip yöntemleri, arttırılmış gerçeklik uygulamalarında önemli bir rol oynamaktadır. Tez kapsamında, çok-katmanlı işaretçi-tabanlı takip mimarisi geliştirilmiş olup katmanlandırılmış bu işaretçi mimarisi, gerçek dünya üzerine düşürülen modelin detaylarının yakından görülmesini ve işaretçiden uzaklaşıldığında oluşan görüntü kaybının önüne geçilmesini sağlamaktadır.Bu çalışmada, geliştirdiğimiz arttırılmış gerçeklik arayüz yazılımı, bilgisayar ortamında oluşturulan 3-boyutlu modelin bulunduğu gerçek dışı bir uzayda hareket etme olanağı sunacak olup, kavrama ve algılama gücümüzü önemli derecede arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Augmented reality is the process of mixing and overlapping images taken from real world and the images formed in computer environment with each other realistically. The concept of augmented reality, which enables 3-dimensional models, animations and various virtual materials formed in computer environment to be positioned in the real world, allows for enriching and enabling the real world more beneficial and functional.Tracking methods plays an important role in augmented reality applications. Within the scope of the thesis multi-layer marker-based tracking architecture has been developed and this layered marker architecture enables details of the model projected on the real world to be seen closely and prevention of image loss occurring when moved away from the marker.In this study, the augmented reality interface software we have developed will allow for movement in an unreal space where 3-dimensional model formed in computer environment is present and will enhance our comprehension and perception power significantly.