Kentsel yenilemenin fiziksel ve sosyal görünümleri: Bursa Kamberler Kent Parkı
The physical and social wiews of urban regeneration: Bursa Kamberler Urban Park
  1. Tez No: 293140
  2. Yazar: KAMİL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Son zamanlarda ülkemizde, Toplu Konut İdaresi, Büyükşehir Belediyeleri ve birçok belediye tarafından değişik ölçeklerde kentsel çöküntü alanlarının yeniden kente kazandırılmasına yönelik bir dizi kentsel yenileme projesinin yapıldığı görülmektedir. Kent içinde ekonomik, sosyal, kültürel, fiziksel açıdan eskiyen bölgelerin, günün şartlarına uygun işlevlerle yeniden yapılandırılması amacıyla gerçekleştirilen projelerden biri de Bursa Kamberler Kent Parkı kentsel yenileme projesidir. Bu çalışmada, Bursa kent bütünü içinde sosyal, fiziksel ve güvenlik anlamında sorunlu bir bölge olarak bilinen Kamberler (Kızyakup) Mahallesi?nin Kamberler Kent Parkı?na dönüşüm süreci ele alınmaktadır. Bu süreçte, Kamberler Kent Parkı kentsel yenileme projesi öncesinde bölgede ikamet eden ve ayrılmak durumunda kalan mahalle sakinlerinin algıları ve projeye bakış açıları yanında mahalleye komşu sakinlerin de proje öncesinde ve sonrasında mahalleye yönelik algılarında ve bakış açılarında bir değişimin olup olmadığı, projeyi destekleyip desteklemedikleri, araştırma kapsamında kümeler bazında incelenmiştir. Araştırma verilerini toplamak için hem nicel hem de nitel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda Kamberler Kent Parkı kentsel yenileme projesi değerlendirilmiştir. Kamberler Kent Parkı kentsel yenileme projesi katılımcıların çoğunluğu tarafından başarılı ve örnek bir proje olarak algılanmamaktadır. Bunun nedenleri olarak, Osmangazi Belediyesi?nce bölge halkının beklentilerinin karşılanamaması, bölge halkının projeye aktif katılımının sağlanamaması ve proje hakkında yeteri düzeyde bölge halkının bilgilendirilmemesi sıralanabilir. Ancak; Osmangazi Belediyesi?nin hiçbir rant kaygısı taşımadan, fiziksel, sosyal ve güvenlik anlamında sorunlu bir bölge olarak bilinen Kamberler Mahallesi?nin yeniden kente kazandırılmasına yönelik proje geliştirmesi ve mali kaynaklarını bu projeye yönlendirmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent times, it is observed that the Housing Development Administration, Metropolitan Municipalities and some municipalities in our country carry out a number of projects for urban regeneration to re-use urban ruined regions in different scales. Urban regeneration project, ?Bursa Kamberler Urban Park? is one of the projects which is realised to reconstruct the urban regions that become deteriorated economically, socially, culturally and physically with functions according to today?s conditions. In this study, the transformation period of Kamberler (Kızyakup) District known as deteriorated region to Kamberler Urban Park is analyzed. In this period, before urban regeneration project ?Kamberler Urban Park?, the perception and perspectives of district?s residents who reside in the area and have to leave the area are studied on the basis of clusters. Furthermore within the study, the perceptions and perspectives of neighbor residents to the district are analyzed whether it is changed or not, whether they support the project before and after the project. In order to collect the data for the study the qualitative and quantitative data collection techniques are used. According to the obtained data the urban regeneration project Kamberler Urban Park is analyzed. The urban regeneration project ?Kamberler Urban Park? is deemed as unsuccessful by majority of the participants. It is reasoned from the fact that expectations of local community are not covered by the Osmangazi Municipality, that the active participation of local community to the project could not be assured and that the local community are inadequately informed regarding the project. However, it is important that the Osmangazi Municipality redirects, without seeking rent, its financial resources to develop a project for regaining Kamberler District, which is known as a problematic region in terms of physical, social and security conditions.