Müşteri karlılık analizinde faaliyet tabanlı maliyet sisteminin kullanımı: Bir üretim işletmesinde uygulama
Customer profitability analysis by using activity based costing: A case study on a production company
- Tez No: 293139
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Özellikle 20. yüzyılın son döneminden itibaren teknolojik gelişmelerin üretim süreçlerine entegre olması ve küreselleşme rekabeti şimdiye kadar olmadığı büyüklükte artırmıştır. Bu gelişmeler üretimde gerek ürün çeşidi gerek süreç verimliliği alanında olağanüstü inovasyonlara sebep olmuştur. Ancak bu gelişmeler işletmelerin karlılığına aynı oranda yansımamıştır.Karlılıkla ilgili ilk rekabet ürün maliyetinde yaşanmış olsa da günümüzde rekabetin odaklandığı yer müşteri karlılığıdır. Günümüz işletmeleri kar maksimizasyonunu başarmanın yolunun müşteri başına karlılığı arttırmaktan ve zarar ettiren müşterileri karlı hale getirmekten geçtiğini fark etmişlerdir. Bu aşamada, müşteri karlılık analizi için en uygun sistem mantığına sahip faaliyet tabanlı maliyetleme (FTM) sistemi rekabette öne geçmek isteyen öncül işletmelerin yenilik portföyüne girmiştir.Çalışmanın temel amacı; yöneticilerin geleceğe yönelik doğru kararlar alabilmesini sağlayacak olan müşteri karlılık analizi'nin, faaliyet tabanlı maliyet sistemi kullanılarak örnek üretim işletmesinde uygulanmasıdır. Bu çerçevede tanımlayıcı ve deneysel olay çalışmaları, Türkiye'de ihracat hacmi ile ilk 500'de sıralamaya giren, bir üretim işletmesinde uygulanmıştır. Olay çalışması sonucunda elde edilen bulgular ile uygulamanın örnek işletmeye sağladığı faydalar sonuç bölümünde anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the last period of the 20th century, integration of the technological developments into the production process and globalization have significantly increased the size of the competition than ever before. Those developments have innovated production in both process efficiency and variety of products side, extraordinarily. But it is not reflected in the profitability of businesses at the same rate.Although the first competition area was the production side, now it is focused on the customer profitability. Todays? companies are realizing that the key profit maximization element is customer profitability. At this stage, Activity Based Costing (ABC) has entered the innovations portfolio of businesses tahat want to get ahead of the competition.The main objective of the study: implementation of the customer profitability analysis which will be able to help the managers to make the right decisions for the future, by using ABC system, in the selected manufacturing firm. In this context, both descriptive and explanatory case study methods are implemented in the selected manufacturing firm which was ranked in the fortune 500 in Turkey. Obtained results and the benefits to the representative manufacturing firm by the case study are demonstrated in the section of results.