Measurement of near-field radiative heat transfer between plane parallel plates at nano-scale gaps
Düzlemsel paralel ince silika filmler arasındaki yakın alan ısı transferinin ölçülmesi
  1. Tez No: 293156
  2. Yazar: KURT DAVİD WEBB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR MENGÜÇ, DOÇ. DR. HAKAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, arasında nano boyutta mesafe bulunan paralel plakalar arasındaki ışımalı ısı transferi için deney kurulumu ve yöntembilimi sunmaktadır. Bu kurulumda bir tanesi soğutulan, bir tanesi ısıtılan ve aralarındaki uzaklık sabit olan iki paralel plaka kullanılmıştır. Sıcaklık ölçümleri her plakanın üzerindeki alıcılar tarafından yapılmıştır. Sisteme giren ısı akışı, dışarıdan odaklanmış lazer kaynağı tarafından sağlanmış ve sisteme giren bu ısı akışının ölçümü, gelen ışının belli bir yüzdesinin fotodiyota yönlendirilmesiyle yapılmıştır. Isı akışının dengelenmesi ise pasif soğutma ile sağlanmıştır. Ölçülen veriler, literatürdeki hesaplanmış veriler ışığında değerlendirilmiş, bu değerlendirme sonucunda plakalar arası mesafe 100 nm'den 1 nm'ye inerken, ısı transferinde üstel bir artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis establishes a methodology and experimental setup for measuring radiative heat transfer between nano-spaced plane-parallel plates. It uses a setup with two plane-parallel substrates, one heated, one cooled, at a fixed distance from one another. The temperature measurements are carried out by temperature probes on each substrate. The heat flux input is provided by an external focused laser source. The measurement of flux is carried out by diverting a percentage of the incoming light to a photodiode. The stabilization of heat flux is achieved by passive cooling. The measured data are to be evaluated based on its comparison with published numerically calculated results, which indicate an exponential increase in net radiation heat transfer as plate spacing decreases from 100 to 1nm.